През последните няколко години Централната банка на Бразилия разработва своя CBDC проект.
Първоначалната пилотна фаза започна през 2023 г., като се съсредоточи върху тестването на функциите за поверителност и програмируемост чрез конкретен сценарий за приложение.
Сега проектът е ограничил броя на предложенията за следващата фаза от 42 на 13. Тази фаза ще използва съществуващата инфраструктура, за да оцени “внедряването на финансови услуги чрез смарт договори, създадени и управлявани от участници от трети страни в платформата“.
Visa си сътрудничи с Nubank и брокерската компания XP, за да проучи употребата на CBDC за подобряване на валутния пазар. Google си партнира с доставчици на финансови услуги, за да проучи кредити, обезпечени с публични ценни книжа, а Santander тества функционалности за автомобилни транзакции.
Освен това Централната банка се подготвя да покани нови участници за следващия кръг на пилотните програми Drex, фокусирани върху смарт договори.
Базираната в Сан Франциско компания Ripple стартира услуга за крипто попечителство за банки и финтех компании, което съвпада с повишения контрол от страна на Федералния резерв върху традиционните банки, предлагащи решения за попечителство на криптовалути.
Stripe възобнови плащанията с криптовалута за американските трейдъри, като им позволи да приемат USDC чрез Етериум, Solana и Polygon.
WisdomTree интегрира функция, която позволява на потребителите с помощта на дебитна карта Visa да правят покупки директно от токенизирания фонд – WisdomTree Government Money Market Digital (WTGXX).
С цел да засили потребителското доверие на фона на нарастващия скептицизъм към централизираните финансови системи Wirex пусна в действие Wirex Pay – модулна блокчейн система, пригодена за безпроблемни платежни транзакции.