Начало » Крипто Крими » Борбата на Binance с нелегалната крипто активност

Борбата на Binance с нелегалната крипто активност

11.05.2024 4:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Борбата на Binance с нелегалната крипто активност

Според доклад на Wall Street Journal, крипто борсата Binance е обвинена, че е пренебрегнала собствените си вътрешни разследвания за манипулиране на пазара, за да поддържа отношения с ключови клиенти.

Един такъв случай от 2023 г. е свързан с търговска компания на име DWF Labs, ръководена от руското физическо лице Андрей Грачев, за която се съобщава, че е извършвала сделки на обща стойност над $4 милиарда на месец в Binance. Твърди се, че DWF е предлагала на клиентите си услуга, включваща създаването на „изкуствен обем“, за да се завишат цените на токените.

Примерът, посочен в доклада, включва Yield Guild Games, токен, в който DWF е инвестирала. Твърди се, че Грачев е публикувал съобщение в X за това, след което DWF е продала голям брой токени, което е довело до значителен спад в цената на токена скоро след това.

Въпреки препоръките на вътрешния екип за наблюдение на Binance да отстрани DWF, позовавайки се на „wash trading“, идентифицирани в неговия анализ, втори вътрешен екип проведе разследване и предположи, че тези сделки може да са били случайни. Вследствие на това Binance реши да не премахва DWF Labs – решение, което вероятно е повлияно от факта, че двама търговци са отговорни за значителна част от обема на Binance през 2023 г.

Докладът също така подчертава опасенията, изразени от екипа за вътрешно наблюдение, относно собствените вътрешни сметки на Binance, търгуващи с криптовалути на платформата – твърдение, което според съобщенията е било отразено в жалба, подадена от Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC), която Binance наскоро уреди.

Съобщава се, че след доклада на надзорния екип за DWF ръководителят на екипа е бил уволнен, а други следователи са били съкратени или са подали оставка, уж като мярка за намаляване на разходите.

Андрей Грачев, преди това свързан с Huobi (сега HTX), която е консултирана от Джъстин Сън, попадна под наблюдение заедно с фондацията Tron, ръководена от Сън. Съобщава се, че Binance е решила да отстрани Tron Foundation след обвиненията на Комисията за ценни книжа и фондови борси (SEC) в манипулиране на пазара и „wash trading“.

Въпреки тези обвинения обаче Binance реши да превърне TrueUSD в базов актив с „нулева такса“ за различни търговски двойки по същото време, когато се оттегляше от Tron Foundation. Джъстин Сън, обвинен в притежание на TrueUSD, отрича обвиненията, но признава, че е „партньорски маркет мейкър“ за актива. Въпреки предишните проблеми с манипулирането на пазара, свързани с проектите на Сън, Binance прие TrueUSD.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Хакери откраднаха $140 милиона от сметките на централната банка на Бразилия

Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…

05.07.2025 11:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oткриха малуер в платформата Pump.fun на Solana

Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.

04.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто кражбите достигат $2.1 милиарда през 2025 година

Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.

27.06.2025 16:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Cointelegraph и CoinMarketCap претърпяха хакерски атаки – за какво да внимаваме?

Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.

23.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.