Централната банка на Боливия (BCB) обяви значителна промяна в нормативната уредба, като отмени забраната за крипто транзакции, която бе в сила от декември 2020 г. съгласно Резолюция № 144/2020 на Управителния съвет.
Този ход привежда Боливия в съответствие с регионалните тенденции, тъй като съседна Аржентина също възприе по-благоприятна позиция по отношение на цифровите активи.
Актуализираните разпоредби вече позволяват на банките да извършват транзакции с криптовалути чрез разрешени електронни канали. Въпреки това BCB поясни, че криптовалутите не се признават за законно платежно средство. Това означава, че макар дигиталните активи да могат да се използват за транзакции, те нямат статут на официална валута и предприятията не са задължени да ги приемат като плащане.
Тази актуализация на нормативната уредба е резултат от съвместни усилия с участието на BCB, Надзорния орган на финансовата система (ASFI) и Звеното за финансови разследвания (UIF). Тя е съобразена и с препоръките на Латиноамериканската работна група за финансови действия (GAFILAT), която призова Боливия да се справи с предизвикателствата, породени от дигиталната финансова среда.
Въпреки приема на Биткойн и други криптовалути, BCB остава предпазлива. Тя планира да включи информация за рисковете, свързани с крипто търговията, в своя план за икономическо и финансово образование. Тази инициатива има за цел да информира населението за безопасното управление на дигитални активи, като подчертае важността да се осъзнават потенциалните рискове.
Отмяната на забраната за криптовалути в Боливия бележи края на строгите разпоредби, започнали през 2014 г., когато Органът за надзор на финансовата система забрани използването на криптовалутите поради опасения за защита на потребителите и пране на пари. През 2022 г. банката допълнително ограничи финансовия сектор да се оперира с криптовалути, за да предотврати рискове, измами и икономически загуби.
С тази промяна Боливия се присъединява към нарастващия списък от държави, които се адаптират към развиващия се пейзаж на дигиталните финанси и трансграничния обмен на пари. Тази промяна отразява по-широка тенденция на регулаторно адаптиране в отговор на нарастващата роля на криптовалутите в световната финансова система.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.