Блокчейн екосистемата IOTA обяви старта на своята тестова мрежа „IOTA 2.0“, предназначена да подобри мащабируемостта и сигурността.
Тази нова публична тестова мрежа има за цел да бъде екологосъобразена чрез намаляване на потреблението на енергия, което е привлекателно за компании, фокусирани върху екологични решения.
IOTA 2.0 на IOTA ще премине от консенсусен механизъм, познат като доказателство за работа (PoW) към доказателство за залог (PoS), подобрявайки мащабируемостта и ефективността на мрежата. Тестовата мрежа елиминира централната структура, която преди управляваше мрежовия консенсус, като цели да се бори с влиянието на централизираните фигури и да проучва концепциите за ефективност и истинска децентрализация.
„Новият консенсусен механизъм е предназначен да подобри сигурността на мрежата, като я направи по-устойчива на атаки и сривове“, твърдят от IOTA. Това подобрение е от решаващо значение за спечелване на доверие и разширяване на приемането в сектори като финансите, здравеопазването и смарт градовете.
От IOTA поясниха, че новата тестова мрежа е тестова среда за разработчици без реална стойност и може да има случайни рестартирания с „гратисен период“.
В социалните медии разработчиците приветстваха новата тестова мрежа на IOTA като крайъгълен камък, който предлага нови възможности за децентрализираната финансова екосистема. Някои смятат, че тя може да предизвика Етериум и да достигне пазарна капитализация от $1 милиард. Има дори коментари, според които IOTA се приближава до решение на блокчейн трилемата за мащабируемост, децентрализация и сигурност.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.