Общият брой експлойти и инциденти се е увеличил спрямо 2021 г. по всички показатели, като основния дял от атаките се е извършил на BNB и Етериум.
Докладът на Immunefi за 2022 г. отчита общо $3.9 милиарда загубена стойност през 2022 г., като повече от половината от стойността е загубена само в пет големи експлойта.
Според данните хаковете в пространството на децентрализираните финанси (DeFi) са били най-популярната форма на експлойт миналата година. В рамките на 134-те инцидента DeFi пое над 80% от общите загуби, възлизащи на над $3.1 милиарда. BNB Chain беше веригата с най-много експлойти, като бяха регистрирани 65 инцидента, отговорни за над 36% от всички инциденти. В блокчейна на Етериум бяха регистрирани 49 инцидента, което се равнява на 27% от експлойтите.
„Погледът към загубите, понесени от общността през 2022 г., напомня за важността на приоритизирането на сигурността и прилагането на стабилни и последователни мерки, които да се придвижат към 2023 г.“, казва Мичъл Амадор, главен изпълнителен директор на Immunefi в прессъобщението. „Чрез проактивно идентифициране и отстраняване на уязвимостите можем да защитим общността от вреди и да изградим доверие в областта. Когато направим индустрията по-безопасна, всичко останало може да процъфтява.“
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: САЩ разследват хедж фондове за взаимоотношенията им с Binance
За съжаление Immunefi съобщава, че само $204 милиона от изгубените средства (едва 5%) са били възстановени на потребителите.
През 2022 г. се наблюдава общо увеличение както на инцидентите, така и на общата загубена стойност в сравнение с 2021 г. Стойността се е увеличила с 58% от $2.3 милиарда, а инцидентите – със 77% от 104.
2022 г. беше изключително трудна година за потребителите на криптовалути – от Luna до 3AC, FTX и др. Тези, които издържаха и се справиха през 2022 г., може да се каже, че се преживяли едни от най-трудните моменти на пространството.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.