Crystal Intelligence сподели, че през последните 13 години в сектора на криптовалутите е имало 785 случая на кражби, които са довели до обща загуба от около $19 милиарда.
Признава се съществуващият проблем с блокчейн престъпленията, които са не само постоянни, но и агресивни по характер, въпреки въведените строги мерки за сигурност.
Има три основни вида инциденти:
Най-големият регистриран случай е Понци схемата PlusToken от 2019 г. довела до загуба в размер на $2.9 милиарда. Увеличаването на крипто престъпленията продължава, което направи 2023 г. рекордна с най-голям брой кражби – 286 с обща загуба от над $2.3 милиарда.
„Технологичните подобрения и по-добрите процедури за наблюдение и докладване все още не са достатъчно силни, за да спрат разрастването на незаконните блокчейн дейности„, се спомена в доклада, като същевременно се посочва и нарастващият брой киберпрестъпници.
Етериум може би е най-популярната криптовалута за хакерите, като към 2020г. има 131 случая с обща загуба от около $1.3 милиарда. Binance Smart Chain (BSC) е била обект на общо 100 атаки, които са довели до загубата на над $186 милиона.
Макар че докладът включва данни само до март 2024 г., наскоро бе хакната DMM Bitcoin, японска крипто борса и бяха откраднати над $300 милиона. Във връзка с това събитие DMM Bitcoin обяви плановете си да събере необходимия капитал, за да компенсира всички засегнати потребители.
Фактът, че се извършват толкова много незаконни финансови дейности, свързани с криптовалути, ясно показа, че трябва бързо да бъдат въведени сигурни регулаторни актове. Въпреки най-новите научни разработки, постоянно променящият се и нецентрализиран характер на блокчейн компонентите се сблъсква с непрекъснати пречки при защитата на дигиталните активи.
Въпреки това в спектъра на криптовалутите се наблюдава непрекъсната промяна, което налага предприемачите да са наясно с най-важните проблеми, свързани със сектора, и да намерят подходящи средства за защита. Те също така трябва да отговарят на изискванията на пазара.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.