По време на речта си на Форума на главните икономисти на Tsinghua Wudaokou 2024 в Пекин бившият китайски министър на финансите Лу Дзивей призова Китай внимателно да оцени напредъка и рисковете, свързани с криптовалутите.
Според информацията Лу е подчертал потенциалните заплахи, които дигиталните валути представляват за финансовата стабилност, като например волатилността и използването им за пране на пари. Той също така отбеляза променящата се позиция на Съединените щати спрямо криптовалутите, особено след като Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ одобри спот фондовете, търгувани на борсата за Биткойн (ETF).
Лу изтъкна рисковете, които криптовалутите биха могли да внесат за глобалната финансова стабилност, включително опасенията, свързани с борбата с прането на пари (AML) и финансирането на тероризма. Той призова за задълбочено проучване на тези рискове, за да се защитят финансовите системи от потенциални смущения.
Лу посочи и значителната промяна в политиката на САЩ по отношение на криптовалутите, като призова китайските политици да проучат тези глобални промени. Той подчерта, че е важно да се разберат както рисковете, така и иновациите в дигиталната икономика, тъй като криптовалутите се приемат все повече на световните пазари.
Въпреки забраната на Китай от 2021 г. за добив и търговия с Биткойн, страната все още контролира над 55% от мрежата за добив на BTC, въпреки че тази доминация постепенно се измества към американските фирми за добив.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.