Властите са конфискували над $6 милиона в криптовалута, свързани с базирани в Югоизточна Азия измамници, които са се насочили към американски граждани с измамни инвестиционни схеми.
Прокуратурата на САЩ за окръг Колумбия разкри, че жертвите са загубили милиони, след като са били подведени да вярват, че инвестират в законни крипто предприятия.
United States Seizes More than $6 Million in Alleged Proceeds of a Crypto-Confidence Scheme https://t.co/KK79L1lJUF @FBIKnoxville pic.twitter.com/yquCZ3EfHb
— FBI (@FBI) September 26, 2024
ФБР проследи откраднатите средства чрез блокчейн анализ и идентифицира няколко портфейла, в които все още се съхраняват активите на жертвите. Tether изигра решаваща роля за замразяването на портфейлите, което спомогна за бързото възстановяване на откраднатите криптовалути.
Според прокурора на САЩ Матю Грейвс тези схеми обикновено включват измамници от чужбина, което усложнява усилията за възстановяване на средствата. Жертвите се свързват с тях чрез погрешно насочени съобщения, приложения за запознанства или инвестиционни групи, където измамниците изграждат доверие и след това ги пренасочват към измамни платформи за крипто инвестиции.
Тези платформи имитират легитимни сайтове, като предлагат фалшива възвръщаемост и дори позволяват временни тегления, само за да пренасочат средствата към портфейли, контролирани от измамниците.
Помощник-директорът на отдела за криминални разследвания на ФБР Чад Ярброу подчерта опустошителното въздействие на тези измами, като много жертви губят милиони и дори взимат втори ипотечни кредити в преследване на измамни инвестиции.
Схемите с крипто инвестиции доминират в доклада на ФБР за измамите с криптовалути през 2023 г., като на тях се падат близо 71% от жалбите, а откраднатите средства са над $3.9 милиарда. Повечето жертви са били базирани в САЩ, въпреки че агенцията е получила доклади от над 200 държави.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.