По време на речта си на Форума на главните икономисти на Tsinghua Wudaokou 2024 в Пекин бившият китайски министър на финансите Лу Дзивей призова Китай внимателно да оцени напредъка и рисковете, свързани с криптовалутите.
Според информацията Лу е подчертал потенциалните заплахи, които дигиталните валути представляват за финансовата стабилност, като например волатилността и използването им за пране на пари. Той също така отбеляза променящата се позиция на Съединените щати спрямо криптовалутите, особено след като Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ одобри спот фондовете, търгувани на борсата за Биткойн (ETF).
Лу изтъкна рисковете, които криптовалутите биха могли да внесат за глобалната финансова стабилност, включително опасенията, свързани с борбата с прането на пари (AML) и финансирането на тероризма. Той призова за задълбочено проучване на тези рискове, за да се защитят финансовите системи от потенциални смущения.
Лу посочи и значителната промяна в политиката на САЩ по отношение на криптовалутите, като призова китайските политици да проучат тези глобални промени. Той подчерта, че е важно да се разберат както рисковете, така и иновациите в дигиталната икономика, тъй като криптовалутите се приемат все повече на световните пазари.
Въпреки забраната на Китай от 2021 г. за добив и търговия с Биткойн, страната все още контролира над 55% от мрежата за добив на BTC, въпреки че тази доминация постепенно се измества към американските фирми за добив.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.
Правителството на Обединеното кралство засилва надзора върху сектора на дигиталните активи, като обяви, че крипто платформите ще бъдат задължени да проследяват и докладват подробна информация за дейността на потребителите.