По време на речта си на Форума на главните икономисти на Tsinghua Wudaokou 2024 в Пекин бившият китайски министър на финансите Лу Дзивей призова Китай внимателно да оцени напредъка и рисковете, свързани с криптовалутите.
Според информацията Лу е подчертал потенциалните заплахи, които дигиталните валути представляват за финансовата стабилност, като например волатилността и използването им за пране на пари. Той също така отбеляза променящата се позиция на Съединените щати спрямо криптовалутите, особено след като Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ одобри спот фондовете, търгувани на борсата за Биткойн (ETF).
Лу изтъкна рисковете, които криптовалутите биха могли да внесат за глобалната финансова стабилност, включително опасенията, свързани с борбата с прането на пари (AML) и финансирането на тероризма. Той призова за задълбочено проучване на тези рискове, за да се защитят финансовите системи от потенциални смущения.
Лу посочи и значителната промяна в политиката на САЩ по отношение на криптовалутите, като призова китайските политици да проучат тези глобални промени. Той подчерта, че е важно да се разберат както рисковете, така и иновациите в дигиталната икономика, тъй като криптовалутите се приемат все повече на световните пазари.
Въпреки забраната на Китай от 2021 г. за добив и търговия с Биткойн, страната все още контролира над 55% от мрежата за добив на BTC, въпреки че тази доминация постепенно се измества към американските фирми за добив.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.