Ирина Дилкинска, бивш ръководител на отдел "Правен и съответствие" в известната компания OneCoin, се призна за виновна по обвинения в измама и пране на пари.
Това бележи значителен напредък в правната битка срещу измамната крипто схема, причинила загуби на инвеститорите в размер на приблизително $4 милиарда.
Признанието на Дилкинска хвърля светлина върху дълбочината на неправомерните действия, които са в основата на операциите на OneCoin. Сега тя е изправена пред перспективата за значително наказание лишаване от свобода, потенциално до пет години за всяко обвинение, по което се е признала. Осъждането ѝ е насрочено за средата на февруари 2024 г.
Забележително е, че Дилкинска е изиграла ключова роля в прехвърлянето на около $110 милиона към офшорна структура на Каймановите острови, което е в рязко противоречие с официалната ѝ позиция.
Ружа Игнатова, съосновател на OneCoin, остава на свобода, след като изчезва през 2017 г. Нейното внезапно изчезване последва обвиненията срещу нея в Съединените щати в измама и пране на пари. Вследствие на това ФБР засили усилията си за нейното откриване, като я включи в списъка на десетте най-издирвани лица и предложи награда от $100,000 за информация, водеща до залавянето ѝ.
Признаването на вината от страна на високопоставен служител на OneCoin привлече отново вниманието към необходимостта от строга регулация на криптовалутите. Сагата с OneCoin служи като поучителна история както за инвеститорите, така и за регулаторните органи, като подчертава потенциалните опасности, свързани с дигиталните валути.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.