BBC Русия съобщи, че Димитрий Василиев, бившият шеф на руската борса за криптовалути Wex, е арестуван във Варшава, Полша.
Wex, който по-рано беше известен като BTC-e, беше добре позната борса „в тъмните среди“ в първите дни на крипто индустрията. Твърди се, че там са били изпрани средства от множество високопрофилни крипто хакове, включително прословутия инцидент с Mt. Gox.
Въпреки че Василиев се счита за невинен в юрисдикцията на Полша, други държави като Казахстан имат открито дело за измама срещу него и като такива са се ангажирали с дискусии относно възможността за екстрадиция.
Василиев е бил задържан на 11-ти август от полските власти, но новината беше разкрита от полския вестник Wyborcza на 17-ти септември.
Василиев улеснява търговията на китайски инвеститори като служител на BTC-e до затварянето му през лятото на 2017 г. Александър Винник, предполагаемият ръководител на BTC-e, беше обвинен в пране на над $4 милиарда в Биткойн (BTC) в продължение на шест години. Впоследствие той беше арестуван в Гърция и беше обект на разследване от властите на САЩ.
Няколко месеца след ареста на Винник, Василиев излезе като директор на ребрандираната борса Wex, която продължи да затвърждава своето място в списъка на Топ-10 борси с дневен оборот от $80 милиона до края на календарната година.
Но малко повече от година по-късно Binance добави Wex в черния си списък за предполагаеми практики за пране на пари – решение, което в крайна сметка ще доведе до смъртта на борсата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Мениджър на крипто хедж фондове осъден на 7 години във федерален затвор
През 2019 г. Василиев беше арестуван от италианските власти, но скоро след това бива освободен, след като стана ясно, че са допуснати грешки в искането за екстрадиция.
Наскоро Банката на Русия започна да си сътрудничи с местните банки, за да спре плащанията на своите граждани към крипто борси, като посочи защитата на клиентите от „емоционални“ покупки като причина за принудителната намеса.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.