BBC Русия съобщи, че Димитрий Василиев, бившият шеф на руската борса за криптовалути Wex, е арестуван във Варшава, Полша.
Wex, който по-рано беше известен като BTC-e, беше добре позната борса „в тъмните среди“ в първите дни на крипто индустрията. Твърди се, че там са били изпрани средства от множество високопрофилни крипто хакове, включително прословутия инцидент с Mt. Gox.
Въпреки че Василиев се счита за невинен в юрисдикцията на Полша, други държави като Казахстан имат открито дело за измама срещу него и като такива са се ангажирали с дискусии относно възможността за екстрадиция.
Василиев е бил задържан на 11-ти август от полските власти, но новината беше разкрита от полския вестник Wyborcza на 17-ти септември.
Василиев улеснява търговията на китайски инвеститори като служител на BTC-e до затварянето му през лятото на 2017 г. Александър Винник, предполагаемият ръководител на BTC-e, беше обвинен в пране на над $4 милиарда в Биткойн (BTC) в продължение на шест години. Впоследствие той беше арестуван в Гърция и беше обект на разследване от властите на САЩ.
Няколко месеца след ареста на Винник, Василиев излезе като директор на ребрандираната борса Wex, която продължи да затвърждава своето място в списъка на Топ-10 борси с дневен оборот от $80 милиона до края на календарната година.
Но малко повече от година по-късно Binance добави Wex в черния си списък за предполагаеми практики за пране на пари – решение, което в крайна сметка ще доведе до смъртта на борсата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Мениджър на крипто хедж фондове осъден на 7 години във федерален затвор
През 2019 г. Василиев беше арестуван от италианските власти, но скоро след това бива освободен, след като стана ясно, че са допуснати грешки в искането за екстрадиция.
Наскоро Банката на Русия започна да си сътрудничи с местните банки, за да спре плащанията на своите граждани към крипто борси, като посочи защитата на клиентите от „емоционални“ покупки като причина за принудителната намеса.
Японска крипто борса прекратява дейността си, след като не успя да се възстанови от хакерската атака през май, при която бяха откраднати над $320 милиона в Биткойн.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) предприе съдебни действия срещу Touzi Capital и нейния главен изпълнителен директор Енг Таинг във връзка с твърденията за измамна схема на стойност $115 милиона, с която са подведени над 1,500 инвеститори в цялата страна.
Тайван ускори въвеждането на своите правила за борба с прането на пари (AML) за бизнеса с криптовалути, след като наскоро бяха наложени глоби на две борси за неспазване на стандартите за съответствие.
Киберпрестъпниците, насочени към криптовалутите, продължават да подкопават доверието в индустрията, като досега през 2024 г. чрез кибератаки са откраднати близо $1.5 милиарда.