Министерството на правосъдието на САЩ обяви, че BitMEX се е признала за виновна за нарушаване на Закона за банковата тайна поради това, че от 2015 до 2020 г. е работила без адекватна програма за борба с прането на пари.
Прокурорът на САЩ Деймиън Уилямс заяви, че BitMEX не е създала и не поддържа адекватна програма за борба с прането на пари, което е изложило финансовата система на риск в световен мащаб.
Основателите на BitMEX Артър Хейс, Бенджамин Дело и Самюъл Рийд са били наясно, че липсата на подходящи мерки за борба с прането на пари засяга базираните в САЩ потребители, с което нарушават федералния закон.
„BitMEX се превърна в канал за пране на пари и избягване на санкции в значителен размер, застрашавайки целостта на финансовата система„, заяви Уилямс в сряда.
„Това признание за вина подчерта необходимостта фирмите, занимаващи се с криптовалути, да се придържат към американското законодателство, ако искат да работят на американския пазар.“
BitMEX, регистрирана в Република Сейшели, може да бъде изправена пред отговорните лица с до пет години затвор и глоби.
През 2022 г. Хейс, Дело и Рийд бяха осъдени да платят общо $30 милиона гражданска санкция и получиха пробация, след като се признаха за виновни за нарушения на изискванията за борба с прането на пари.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.