Китай отново се завръща като ключов център за копаене на Биткойн.
Това е учудващо като се има предвид, че страната категорично забрани дейността преди една година.
Преди това Китай беше основен център за добив на BTC и според статистиката, публикувана от Центъра за алтернативни финанси в Кеймбридж (CCAF) във вторник, 17-ти май, той отново се изяви като ключов играч, както съобщи South China Morning Post.
Трафикът от Китай допринесе за около 20% от общия хашрейт на Биткойн от септември миналата година до януари. През юли данните разкриха, че активността е спаднала до нула в резултат на забраната за добив, въведена през май миналата година.
Въпреки това, според статистиката, минната дейност в Китай се възстанови бързо миналата година. След като не проявяваше почти никаква активност през август, следващия месец се върна до 22.3% от хашрейта на Биткойн, като беше малко след САЩ, който беше с 27.7%.
Индексът на потребление на електроенергия от Биткойн на Кеймбридж (CBECI) е нещо, което CCAF публикува редовно и се съставя с помощта на геолокационни данни, предоставени от партньорски пулове за копаене.
CCAF каза в изявление:
“По-специално, данните категорично подсказват, че в страната се е формирала значителна подземна минна дейност. Достъпът до електричество извън мрежата и географски разпръснатите дребномащабни операции са сред основните средства, използвани от подземните миньори, за да скрият операциите си от властите и да заобиколят забраната.”
Според CCAF моментното забавяне може да е било причинено от движещи се под земята миньори, като се има предвид внезапното възстановяване на китайския трафик.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ще има затишие преди бурята за Етериум, твърди анализатор
Центърът добави:
“Вероятно е нетривиален дял от китайските миньори бързо да се адаптира към новите обстоятелства и да продължи да работи тайно, като същевременно крие следите си, използвайки чужди прокси услуги, за да отклони вниманието и надзора.”
Миньорите в Китай също използват виртуални частни мрежи (VPN), за да разширят операциите си и да ограничат количеството енергия, което използват от всяко едно място. Това гарантира, че местният доставчик на електроенергия не може да идентифицира някакви необичайни модели в използването на енергия от миньорите.
iShares ВТС Trust (IBIT) на BlackRock официално премина границата от 700,000 BTC, затвърждавайки позицията си на един от най-бързо развиващите се борсово търгувани фондове във финансовата история.
Биткойн може би се готви за значително движение, тъй като волатилността му продължава да се затяга, според крипто анализатора Аксел Адлер.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.