Въпреки че Китай започна да ограничава използването на криптовалути, най-вече на Биткойн (BTC), още през 2013 г., оттогава страната неволно придоби и запази статута на тих крипто кит.
На 5 декември 2013 г. китайските власти забраниха на банките в страната да използват BTC като валута. Посочените причини бяха да се защити статутът на юана като законова валута, да се предотвратят рисковете от пране на пари и да се защити финансовата стабилност.
Борбата срещу криптовалутите продължава, като кулминацията ѝ беше в средата на 2021 г., когато в цялата държава беше въведена забрана на всички услуги, свързани с криптовалути. Това обаче не успя да попречи на Китай да се нареди сред десетте водещи държави по отношение на приемането им.
В същото време дейностите по Биткойн добив в страната продължиха. Те бяха прекъснати за кратко след въвеждането на забраната, но според данни към 7 декември тази година те наброяват 76 достижими BTC възела.
Девет години след първоначалната забрана на Биткойн, Китай притежава изключително много от криптовалутата. Ако ръководството на страната реши, би могло да разклати крипто пазарите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Това вече не е крипто зима, това е касапница – блокчейн предприемач
След като конфискува голямо количество крипто от схемата Plus Token през 2019 г., китайската народна република сега притежава 194,000 BTC и 833,000 Етериум (ETH).
Според данни извлечени на 7 декември около 9 години след въвеждането на забраната Китай притежава повече Биткойн от компании като MicroStrategy, Voyager, Coinbase и Tesla, Inc.
iShares ВТС Trust (IBIT) на BlackRock официално премина границата от 700,000 BTC, затвърждавайки позицията си на един от най-бързо развиващите се борсово търгувани фондове във финансовата история.
Биткойн може би се готви за значително движение, тъй като волатилността му продължава да се затяга, според крипто анализатора Аксел Адлер.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.