Въпреки че Биткойн (BTC) наскоро се коригира значително под годишните и историческите си върхове (ATH), известният инвеститор и автор Робърт Кийосаки изрази оптимизъм за бъдещето на пазара.
Авторът на бестселъра „Богат татко, беден татко“ изтъкна потенциала на водещата криптовалута да навлезе в така наречената „Бананова зона„. В публикация в X (Twitter) на 26 юни Кийосаки изрази твърдото си убеждение, че BTC скоро ще направи параболичен отскок.
Терминът „Бананова зона“ е измислен от Раул Пал, главен изпълнителен директор на Real Vision и експерт по макроикономика, за да опише потенциалния параболичен скок на Биткойн. Кийосаки се съгласи с мнението на Пал, като отбеляза, че терминът „създава голямо вълнение„. Той подчерта, че Пал, с богатия си опит като високопоставен ръководител в Goldman Sachs, има сериозни познания.
„Да, вярвам, че Раул Пал знае за какво говори. (…) „Банановата зона“ е момента, когато Биткойн се издига… тръгва по параболата… създава синусоидална крива… когато хората казват „Трябваше да купя малко“… или „Трябваше да купя повече„, написа Кийосаки.
Кийосаки посочи основната разлика между Биткойн и фиатните пари:
„Просто казано: Биткойн е „пари, основани на правила“. Фалшивите фиатни пари на правителството са пари, „основани на дълга“. Парите, основани на правила, ви правят по-богати. Фалшивите правителствени пари, основани на „дълг“, ви правят по-бедни. Дръжте се здраво, докато BTC се издига в „Банановата зона“.
По-рано този месец Раул Пал прогнозира съществен скок в цената на Биткойн и на по-широкия крипто пазар през четвъртото тримесечие на годината на президентските избори в САЩ.
Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.
Според данните, споделени от Wu Blockchain, днес са изтекли над $5.8 милиарда в крипто опции, като водеща роля има Етериум.
В нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ) се посочва, че неотдавнашното акумулиране на Биткойн в Ел Салвадор може да не е резултат от текущи покупки, а по-скоро от пренареждане на активите в контролираните от правителството портфейли.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.