Към 15 февруари Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) се търгува с отстъпка от 47.35% от нетната стойност на активите (NAV) на базовите си активи, което е най-ниската стойност за цялата година.
Текущата цена на акциите на GBTC е $10.85 като се е повишила с 4.43% през последните 24 часа, според данни от ycharts.
По-рано тази година отстъпката се беше свила до около 38.55% след усилията на общността за обратно изкупуване на акциите. Тя обаче започна отново да се разширява поради трудностите на компанията майка на GBTC – Digital Currency Group (DCG).
DCG изпитва финансови проблеми в едно от дъщерните си дружества, Genesis, което подаде молба за обявяване в несъстоятелност на 19 януари. Това доведе до опасения относно финансовото състояние на DCG и потенциалното му въздействие върху Grayscale.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн скочи над $22,000 след CPI данните – какви са последиците за рисковите активи?
За да набере средства, DCG продава някои от активите си, включително акции на стойност $22 милиона в Етериум (ETH) фонда на Grayscale. Компанията също така се опитва да продаде информационното си издание CoinDesk.
В резултат на това други фондове за криптовалути на Grayscale като Етериум и Етериум Класик тръстовете се търгуват с още по-големи отстъпки спрямо NAV – съответно 52.80% и 68.13%, според данни на ycharts.
Главният изпълнителен директор на Galaxy Digital Майк Новограц поднови дългогодишната си вражда с икономиста и привърженик на златото Питър Шиф, след като последният за пореден път разкритикува Биткойн.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.