Какво сочат януарските данни за инфлацията и защо те са важни за пазарите и по-специално за рисковите активи?
Индексът на потребителските цени (ИПЦ) измерва промяната в цените на кошница от стоки и услуги, купувани от домакинствата през определен период.
Той предоставя информация за инфлационните тенденции и се следи отблизо от инвеститорите. Той има значение за паричната политика, финансовите пазари и рисковите активи.
Данните за януари 2022 г. показват, че цените са се повишили с 6.4% на годишна база, което е с 0.1% по-малко спрямо предходния месец. На месечна база обаче инфлацията остана стабилна на равнище от 0.5%.
Бюрото за трудова статистика съобщи, че увеличението на разходите за подслон е имало най-съществен принос за месечното увеличение на всички стоки, като е съставлявало почти половината от месечното увеличение.
Значителното нарастване на разходите за жилища се дължи на рязкото повишаване на лихвените проценти от 0.25% до 4.75% през миналата година. По-нататъшно повишаване на лихвените проценти може да доведе до рязко нарастване на разходите за жилища, което да направи увеличенията контрапродуктивни.
Лихвените проценти се отнасят до кредитополучателите, а най-значимият кредитополучател са собствениците на ипотечни кредити, включително строителните предприемачи и наемодателите. Повишените разходи за ипотечни кредити се прехвърлят върху наемателите, което води до повишаване на разходите за жилища.
Последиците от данните за ИПЦ са значително по-нюансирани, отколкото се предполага, като жилищният пазар и лихвените проценти играят съществена роля за тенденциите. Поради това пазарът третира данните за инфлацията по-скоро не като добри новини, а липса на лоши.
През следващия месец се очаква повишение на лихвените проценти с 0.25%, като пазарите вече го оцениха в края на миналата година, когато председателят на Фед Джером Пауъл поясни, че може да се наложи продължение на повишенията.
По-същественото за инвеститорите обаче са притесненията, свързани с растежа на БВП. Инвеститорите може да се притесняват колко може да се влоши той, ако продължи да показва низходящ тренд.
И обратното, ако растежът се задържи на обещаващи нива, може да настъпи известно облекчение, тъй като инфлацията продължава да намалява.
Криптовалутата падна с около $200 след доклада. Оттогава обаче се възстанови, пробивайки първо над $22,000 и след това $22,500. Към момента на писане на статията Биткойн се движи около $22,720.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето какво може да доведе до следващия бичи пазар на криптовалутите
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.
Майката компания на емблематичната марка в електронни спортове Ninjas in Pyjamas (NIP) прави рязък завой към света на добива на Биткойн, което е знак за значителна еволюция от чисто забавление към дигитална инфраструктура.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.