Какво сочат януарските данни за инфлацията и защо те са важни за пазарите и по-специално за рисковите активи?
Индексът на потребителските цени (ИПЦ) измерва промяната в цените на кошница от стоки и услуги, купувани от домакинствата през определен период.
Той предоставя информация за инфлационните тенденции и се следи отблизо от инвеститорите. Той има значение за паричната политика, финансовите пазари и рисковите активи.
Данните за януари 2022 г. показват, че цените са се повишили с 6.4% на годишна база, което е с 0.1% по-малко спрямо предходния месец. На месечна база обаче инфлацията остана стабилна на равнище от 0.5%.
Бюрото за трудова статистика съобщи, че увеличението на разходите за подслон е имало най-съществен принос за месечното увеличение на всички стоки, като е съставлявало почти половината от месечното увеличение.
Значителното нарастване на разходите за жилища се дължи на рязкото повишаване на лихвените проценти от 0.25% до 4.75% през миналата година. По-нататъшно повишаване на лихвените проценти може да доведе до рязко нарастване на разходите за жилища, което да направи увеличенията контрапродуктивни.
Лихвените проценти се отнасят до кредитополучателите, а най-значимият кредитополучател са собствениците на ипотечни кредити, включително строителните предприемачи и наемодателите. Повишените разходи за ипотечни кредити се прехвърлят върху наемателите, което води до повишаване на разходите за жилища.
Последиците от данните за ИПЦ са значително по-нюансирани, отколкото се предполага, като жилищният пазар и лихвените проценти играят съществена роля за тенденциите. Поради това пазарът третира данните за инфлацията по-скоро не като добри новини, а липса на лоши.
През следващия месец се очаква повишение на лихвените проценти с 0.25%, като пазарите вече го оцениха в края на миналата година, когато председателят на Фед Джером Пауъл поясни, че може да се наложи продължение на повишенията.
По-същественото за инвеститорите обаче са притесненията, свързани с растежа на БВП. Инвеститорите може да се притесняват колко може да се влоши той, ако продължи да показва низходящ тренд.
И обратното, ако растежът се задържи на обещаващи нива, може да настъпи известно облекчение, тъй като инфлацията продължава да намалява.
Криптовалутата падна с около $200 след доклада. Оттогава обаче се възстанови, пробивайки първо над $22,000 и след това $22,500. Към момента на писане на статията Биткойн се движи около $22,720.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето какво може да доведе до следващия бичи пазар на криптовалутите
Бившият главен технологичен директор на Coinbase, Баладжи Сринивасан направи серия от смели прогнози за бъдещето на Биткойн (BTC) и финансовата система на САЩ.
В петък цените на криптовалутите отбелязаха спад, тъй като инвеститорите бяха загрижени за силата на глобалната банкова система и паричната политика на САЩ.
Според информация на Bloomberg News от 24 март фондовата борса Nasdaq със седалище в Ню Йорк планира да въведе услуга за попечителство на криптовалути до края на второто тримесечие.
Артър Хейс, съосновател на BitMEX и ветеран в крипто индустрията, прогнозира експлозивно рали, което ще доведе до достигане на изключителни стойности на Биткойн (BTC).