Тъй като индексът S&P 500 и Биткойн (BTC) достигнаха едновременно нови исторически върхове, инвеститорите са изправени пред интригуваща дилема: дали да инвестират в S&P 500 или в BTC?
Макар че Биткойн е известен с изключителната си волатилност, а крипто пазарът исторически е смятан за високорисков, има убедителна причина, поради която институционалните инвеститори все по-често насочват средства към Биткойн – неговата превъзходна дългосрочна възвръщаемост е трудно да бъде пренебрегната.
Кати Ууд от Ark Invest наскоро направи анализ, в който сравни представянето на цената на Биткойн с това на шест други основни класа активи (злато, суровини, недвижими имоти, облигации, акции и развиващи се пазари) в различни времеви хоризонти, обхващащи до седем години. За да проследи представянето на акциите, тя използва ETF тръста SPDR S&P 500.
Резултатите бяха зашеметяващи. През последните седем години годишната възвръщаемост на Биткойн възлиза на впечатляващите 44%, докато средната възвръщаемост за другите основни класове активи е едва 5.7%. Независимо от разглеждания времеви хоризонт – седем, шест, пет, четири или три години – Биткойн последователно надминаваше всеки друг клас активи.
Като се изключи спадът през 2022 г., когато цената на Биткойн рязко се понижи, резултатите са още по-забележителни. Между 2011 г. и 2021 г. Биткойн се превърна в най-добре представящия се актив в света, с годишна възвръщаемост от 230%, което надминава годишната възвръщаемост от 14% на S&P 500 за същия период.
Прилагайки Модерната теория на портфейла, която отчита корелациите между класовете активи, Ууд установи, че оптималното разпределение на Биткойн в портфейла постоянно се увеличава с течение на времето. От 1% през 2017 г. оптималното разпределение нараства до малко под 5% през 2021 г. Впечатляващо е, че като се има предвид звездното представяне на Биткойн през 2023 г. (с ръст на цената от над 150%), оптималното разпределение съгласно тази теория вече е нараснало до зашеметяващите 19.4%.
Въпреки че е оптимист по отношение на Биткойн, Ууд признава присъщите на актива рискове и волатилност. През почти 15-годишната история на BTC е имало поне четири големи срива, при които цената му се е сривала със 77% или повече, което подчертава потенциала за значителна ерозия на богатството по време на периоди на пазарни сътресения.
Въпреки тези драматични спадове Биткойн постоянно демонстрира устойчивост, като след всяка криза се възстановява по-силно и поставя нови исторически върхове. Улавянето на потенциала на Биткойн за растеж обаче изисква достатъчно дълъг период на държане, за да се преодолее волатилността и да се възстанови от особено тежки спадове.
Въпреки че сравнението между представянето на Биткойн и S&P 500 със сигурност ще предизвика дебат, доказателствата сочат, че Биткойн има потенциал да надмине фондовия пазар за продължителни периоди. За инвеститорите, които имат сериозни намерения за създаване на богатство, разпределянето на малка част от портфейла им в Биткойн може да послужи като катализатор за значителен растеж, при условие че са подготвени за присъщите на актива сътресения.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.