Новите данни на Банката за международни разплащания сочат, че големите криптовалутни провали през 2022 г. са предизвикали скок в търговията с криптовалути на дребно.
Данните обаче сочат, че големите инвеститори са продали активите си за сметка на по-малките инвеститори, които се опитват да диверсифицират след моменти на криза.
“Тези закономерности подчертават необходимостта от по-добра защита на инвеститорите в криптопространството”, се казва в заключението на доклада на БМР – институция, която финансовите регулатори използват като източник на информация.
Базираната в Швейцария банка на централните банки повтаря предишни призиви за глобална координация при регулирането на дигиталните активи и предупреждава за увеличаване на експозицията на световната финансова система.
“Възможностите включват забрана на конкретни дейности, свързани с криптовалути, ограничаване на криптовалутите, регулиране на сектора или комбинация от тях. Ограничаването може да предотврати пренасянето на рисковете от крипто сектора върху реалната икономика и традиционната финансова система”, се казва в заключението на доклада.
Ще бъде необходима подходяща комбинация от мерки, за да се насърчи целостта на пазара, защитата на инвеститорите и финансовата стабилност.
Анализ на възвръщаемостта на инвеститорите на дребно от Биткойн за приблизително седемгодишен период, започващ през 2015 г., установи, че средният инвеститор на дребно е загубил около половината от инвестицията си до декември 2022 г., въпреки големия скок в цената, настъпил от 2015 г. до 2021 г. Данните се основават на активността и тегленията на приложения за криптоборси от август 2015 г. до средата на декември 2022 г. в 95 държави, както и на данни от веригата.
В периода между август 2015 г. и ноември 2021 г., когато цената на Биткойн достигна връх от $69,000, глобалните среднодневни активни потребители скочиха от 100,000 до над 30 милиона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Какво да следим тази седмица?
“Въпреки това повечето глобални инвеститори вероятно са загубили пари от своите инвестиции в криптовалути. Тези загуби биха могли да бъдат утежнени от факта, че по-големите, по-усъвършенствани инвеститори са имали склонност да продават монетите си точно преди рязкото понижение на цените, докато по-малките инвеститори все още са купували“, се казва в доклада.
Това може да задълбочи опасенията, които регулаторите вече имат във връзка с манипулирането на пазара и търговията с вътрешна информация при дигиталните активи.
След срива на Terra и Luna през май, както и след краха на токена FTT и борсата FTX, Биткойн, Етериум и други активи поевтиняха с повече от 20% в рамките на няколко дни.
В същото време дневните активни потребители рязко нараснаха на основните борси Binance, Coinbase и FTX по време на двете тези кризи.
От началото на годината хашрейтът на Биткойн непрекъснато се увеличава, а през последните 48 часа достигна нов връх от 400 EH/s.
Найджъл Грийн, главен изпълнителен директор на deVere Group, финансово-консултантска компания, оценена на $12 милиарда, смята, че инвеститорите се обръщат към алтернативни форми на инвестиции, като Биткойн и други криптовалути.
В скорошно видео известният крипто стратег Бенджамин Коуен сподели своята гледна точка за бъдещето на Биткойн (BTC) след решението на Федералния резерв да повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта.
Бившият главен технологичен директор на Coinbase, Баладжи Сринивасан направи серия от смели прогнози за бъдещето на Биткойн (BTC) и финансовата система на САЩ.