От началото на юни Биткойн се бори със сериозна волатилност, опитвайки се да възвърне бичия си импулс.
Според скорошен анализ BTC може да е достигнал дъно, след като на 3 юли спадна до $53,219. Този срив бе предизвикан от опасенията за значителни Биткойн разпродажби от кредиторите на Mt. Gox и германското правителство.
Въпреки това водещата криптовалута успя да се възстанови през уикенда, изкачвайки се обратно до $58,000. Анализаторите на Bitfinex интерпретираха данните от уикенда като индикация за потенциална точка за стабилизиране на Биткойн, въпреки че Mt. Gox все още трябва да разпредели голяма част от своите BTC авоари на кредиторите.
Три ключови фактора бяха изтъкнати от анализаторите като потенциални катализатори за възстановяване на криптовалутата в близко бъдеще; съотношението на печалбите на краткосрочните притежатели (SOPR), ставките за финансиране на бесзрочните фючърси и разликата между предполагаемата и историческата волатилност.
SOPR спадна до 0.97 към 6 юли, което предполага, че краткосрочните инвеститори са продавали на загуба, потенциално изчерпвайки натиска си за продажба.
При безсрочните фючърси върху Биткойн се наблюдаваха отрицателни нива на финансиране за първи път от 1 май насам, което индикира стабилизиране или приближаване на пазарното дъно.
И накрая, анализаторите посочиха намаляването на разликата между предполагаемата и историческата волатилност, което предполага повишена пазарна стабилност и потенциално предотвратяване на по-нататъшни ценови понижения.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.