Министърът на финансите на Индия Нирмала Ситхараман изнесе ключова реч, като хвърли светлина върху позицията на правителството по отношение на криптовалутите.
Тя подчерта, че криптовалутите не могат да бъдат класифицирани като официални валути, потвърждавайки позицията, поддържана във времето. Макар да признава функционалността им в търговията и спекулациите, Ситхараман уточни, че те не отговарят на критериите за признаване от правителството като валути. Тя изтъкна липсата на регламент, регулиращ криптовалутите в Индия, като направи ясно разграничение между тях и фиатните валути, емитирани от централните банки.
В изказването си Ситхараман изрази загриженост относно спекулативния характер на криптовалутите и липсата на регулаторен надзор на индийския пазар. Тя изрази опасения относно потенциалната злоупотреба с тези активи за незаконни дейности поради липсата на съгласувана регулаторна рамка. Вследствие на това въпросът беше поставен на вниманието на Г-20 за започване на дискусии относно регулирането на криптовалутите.
Подчертавайки необходимостта от глобална регулаторна рамка за справяне с предизвикателствата, породени от криптовалутите, Ситхараман подчерта въпросите, свързани с трансграничните транзакции и риска от използването им за незаконни дейности като пране на пари и финансиране на тероризма.
Ситхараман разкри, че предложението за разглеждане на крипто регулирането на Г-20 е получило положителен прием, което е сигнал за надежда за създаване на всеобхватна международна регулаторна рамка. Целта е да се насърчи сътрудничеството между големите икономики за ефективно управление на сложността и рисковете, свързани с криптовалутите. Индия се стреми да осигури отговорно използване на дигиталните активи в рамките на законовите граници, като предотвратява злоупотребата с тях за незаконни дейности, признавайки значението им в съвременната дигитална икономика.
Binance реши да преустанови спот търговията на Tether (USDT) в рамките на Европейското икономическо пространство (ЕИП), тъй като работи за спазване на новите крипто разпоредби на ЕС съгласно MiCA (Регламент за пазарите на крипто-активи).
Калифорния предприема смела стъпка към защита на крипто инвеститорите с нови изменения, които превръщат съществуващия законопроект за финансово регулиране в специална рамка за дигиталните активи.
Японската агенция за финансови услуги (FSA) работи по предложение за изменение на съществуващите финансови закони с цел криптовалутите да попаднат в същата регулаторна рамка като традиционните финансови инструменти.
Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) предприе важна стъпка, като отмени предишна директива, в която се предлагаше по-строг надзор на търговията с деривати върху дигиталните активи.