Международният валутен фонд (МВФ) наскоро посети Салвадор и излезе с изявление относно приемането на Биткойн в страната.
Въпреки липсата на реализирани рискове до момента, МВФ подчерта необходимостта от по-голяма прозрачност и внимание към използването на криптовалутата от правителството.
Те също така подчертаха, че е важно да се оценят фискалните рискове и рисковете за контрагентите, свързани с използването на Биткойн.
Това беше третото посещение на МВФ, откакто през септември 2021 г. Салвадор направи Биткойн законно платежно средство – решение, за което се смяташе, че е затворило вратите за финансиране от МВФ.
Въпреки че някои първоначални рискове не се материализираха, МВФ посъветва страната да не се стреми към паричен суверенитет без собствена валута. Организацията също така не насърчи издаването на токенизирани ценни книжа за финансиране на покупките на Биткойн поради финансови рискове и призова да се следват подходящи практики за контрол на разходите и управление.
Салвадор наскоро прие закон, който регулира емитирането на дигитални активи както от държавни, така и от частни субекти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво да очакваме след скорошната корекция на пазарите?
Страната планира да използва тези облигации, обезпечени с Биткойн, за изграждането на “Биткойн град”, захранван от местен вулкан.
МВФ обаче е предпазлив по отношение на тази политика и я препоръчва да не се прилага. Въпреки тези опасения МВФ похвали икономиката на Ел Салвадор за пълното ѝ възстановяване до нивата отпреди пандемията и прогнозира растеж на реалния БВП от 2.4% през 2023 г., което е над средното историческо равнище.
Настоящият подем на пазара на криптовалути привлече интереса на анализатори и ентусиасти като “Doctor Profit”, който задълбочено познава циклите на растеж на Биткойн (BTC).
Крипто аналитикът Али Мартинез сподели положителни възгледи за Solana (SOL) на фона на забележителното представяне на актива през тази година.
Биткойн демонстрира положителен ръст в цената си през изминалата седмица, като в рамките на седем дни се повиши с повече от 13%.
Цялото предлагане на Биткойн, ограничено до 21 милиона токена, се добива постоянно от създаването му през 2009 г. насам, като след 14 години приблизително 93% от това общо предлагане, е добито.