Последният анализ на Fidelity показва, че Биткойн (BTC) може да се възползва от потенциален скок на инфлацията през 2025 г., особено ако САЩ се сблъскат със стагфлация.
Крис Куйпер, директор на отдел „Проучвания“ във Fidelity Digital Assets, посочи постоянната инфлация и нарастващия фискален дефицит като индикатори, че САЩ могат да навлязат в предизвикателна икономическа фаза, характеризираща се с нисък растеж, висока инфлация и евентуално висока безработица.
Куйпер обясни, че представянето на Биткойн по време на такава среда ще зависи до голяма степен от фискалния и паричния отговор на правителството. Ако правителството на САЩ се фокусира върху стимулиране на икономиката чрез увеличаване на разходите или парични инструменти, Биткойн може да се представи положително, макар и вероятно със закъснение.
Обратно, ако акцентът се измести към намаляване на инфлацията чрез строги фискални мерки и намаляване на паричното предлагане, Биткойн може да се изправи пред предизвикателства.
Куйпер се позова и на историческите тенденции, като отбеляза, че златото се е представяло добре по време на инфлационните периоди през 70-те и 80-те години на миналия век. Той предполага, че Биткойн, подобно на златото, би могъл да служи като ценен актив в портфейла по време на различни икономически условия, особено ако се прилагат фискални стимули за справяне с потенциална рецесия. Ако инфлацията остане висока, а рисковите активи продължат да поскъпват, BTC може да отбележи допълнителни печалби.
Ако обаче правителството драстично намали разходите или затегне паричното предлагане, Биткойн може да се сблъска с някои относителни пречки. Но според Куйпер този сценарий е малко вероятен, като се има предвид сегашното състояние на високи фискални дефицити и дълбоко задлъжняла финансова система.
Държавните конфликти разтърсват пазарите, но историята потвърждава, че паническите разпродажби на криптовалути в отговор на такива събития обикновено са погрешен ход.
Дигиталната банкова платформа SoFi Technologies се завръща с пълна сила в криптовалутния сектор, като подновява услугите си за крипто търговия и блокчейн, след като се оттегли от сектора в края на 2023 г.
Хашрейтът в мрежата на Биткойн е спаднал с 3.5% от средата на юни, което е най-рязкото понижение на изчислителната мощност от юли 2024 г.
Нови данни за личните потребителски разходи (PCE) — предпочитаният индекс за инфлация на Федералния резерв — показват, че инфлацията бележи ръст през май, което може да отложи дългоочакваното понижение на лихвите от Фед до септември или по-късно.