В неотдавнашно интервю анализаторът на криптовалути Майкъл ван де Поуп сподели своите виждания за възраждането на водещата криптовлаута, намеквайки, че през следващите години цената ѝ може да достигне $1 милион.
Въпреки това той предупреди, че подобно драстично покачване може да съвпадне с дългова криза, която първоначално би могла да понижи цените на всички активи. Ван де Поуп, основател на MN Consultancy и MN Capital, обсъди прогнозите си с Джонатан Де Йонг на конференцията DKGcon 2024 в Амстердам на 24 октомври, точно преди последния скок на Биткойн до рекордно високи стойности.
Според Ван де Поуп последните печалби на криптовалутата са сигнал за завръщане към бичия пазар, въпреки че според него този цикъл може да продължи до 2026 г. Той приписва дългосрочния потенциал на BTC на настоящите политики на централните банки като печатането на пари, но предупреждава, че евентуална дългова криза може да наруши възходящата траектория.
„Размерът на дълга преминава през покрива“, обясни той, позовавайки се на финансовата криза от 2008 г. като предупредителен пример. Ако САЩ се сблъскат с подобна криза, намаляването на доларовата ликвидност може да се отрази на стойността на Биткойн в краткосрочен план.
Експертът разсъждаваше и за това как администрацията на Тръмп може да повлияе на крипто пространството. Той предположи, че антиинфлационната политика на Тръмп може да създаде благоприятна регулаторна среда за водещия дигитален актив в краткосрочен план. Ако обаче мерките за контрол на инфлацията се засилят, те биха могли да навредят на цените на активите, включително на BTC. „Биткойн не се интересува от правителствата“, подчерта Поуп, отбелязвайки, че основната му стойност остава незасегната от политиката.
Илон Мъск, милиардерът предприемач, който стои зад Tesla и SpaceX, наскоро изрази възхищението си от стратегията за Биткойн на Салвадор при управлението на президента Найиб Букеле.
Питър Шиф, икономист, известен с критиките си към Биткойн, наскоро предупреди, че поскъпването на криптовалутата може да дестабилизира американския долар.
Том Лий, ръководител на Fundstrat, наскоро сподели мнението си за продължаващото рали на Биткойн, намеквайки, че то може да послужи като предвестник на бъдещото представяне на традиционните пазари, особено на S&P 500.
Дебатът за Биткойн и златото като предпочитани инвестиции набира сила, тъй като и двата актива достигат значителни успехи.