Тази седмица пазарът на криптовалути може да изпита повишена волатилност, тъй като ще бъдат публикувани важни икономически данни за САЩ.
След неотдавнашното преизбиране на Доналд Тръмп и очакваното обявяване на лихвените проценти от Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC), тези събития потенциално биха могли да подхранят скок при цените на криптовалутите.
В сряда, 13 ноември, председателят на Федералния резерв Джером Пауъл ще оповести данните за индекса на потребителските цени (CPI) в САЩ за октомври. Този индекс проследява инфлацията на потребителско равнище и анализаторите предвиждат лек спад както на основния, така и на базовия индекс, като прогнозите са за намаление съответно с 0.2% и 0.3%.
Публикуването на данните за индекса на потребителските цени идва на фона на неотдавнашното понижение на лихвения процент с 25 базисни пункта от страна на Фед, което отразява усилията му да поддържа стабилни лихвени проценти. Въпреки това, ако данните за инфлацията надхвърлят очакванията, Фед може да отложи допълнителното намаляване на лихвите, което може да повлияе на пазарната траектория на някои криптовалути.
На 14 ноември ще бъде публикуван докладът за първоначалните молби за помощи при безработица, който ще даде представа за текущото състояние на пазара на труда в САЩ. Повишаването на броя на молбите за помощи при безработица може да подскаже за забавяне на икономическия растеж, което потенциално може да подхрани опасенията за рецесия.
За крипто пазара увеличаването на броя на молбите за помощи при безработица може да е сигнал за намалена покупателна способност на потребителите, което често е свързано с отслабващ интерес към по-рискови активи като Биткойн.
Предвидени за публикуване на 15 ноември, данните за индекса на производствените цени (PPI) ще разкрият инфлацията на ниво търговия на едро. Високият индекс на цените на производител би могъл да свидетелства за нарастващи производствени разходи, особено в области като енергетиката и хардуера, което може да се отрази на рентабилността на добива на Биткойн и да потисне пазарните настроения.
Също на 15 ноември докладът за продажбите на дребно ще даде представа за моделите на потребителските разходи. Икономистите очакват продажбите на дребно да се увеличат с 0.3%, което потенциално може да сигнализира за икономическа сила и да повиши доверието на инвеститорите в криптовалути.
Чанпен Джао, съосновател и бивш главен изпълнителен директор на Binance, направи важно изявление относно бъдещето на Биткойн, отправяйки предупредително послание към криптовалутната общност.
Неотдавнашният спад на цената на Биткойн предизвика рекорден ръст на ликвидациите, като на 9 декември общият крипто пазар загуби до 11%.
Предложението на Доналд Тръмп за създаване на национален Биткойн резерв предизвика доста реакции, особено от страна на бившия финансов министър Лари Съмърс, който разкритикува идеята като нереалистична и продиктувана от политически мотиви.
Един популярен икономист наскоро предложи правителството на САЩ да ликвидира всичките си наличности от Биткойн, предполагайки, че този ход може да помогне за намаляване на бюджетния дефицит за 2024 г.