Питър Шиф, икономист, известен с критиките си към Биткойн, наскоро предупреди, че поскъпването на криптовалутата може да дестабилизира американския долар.
Той смята, че правителствената намеса, като например закупуването на Биткойн от САЩ с новонапечатани долари, може да надуе паричното предлагане и да създаде икономически балон, който да подкопае доверието във водещата валута. Шиф твърди, че неотдавнашният скок на BTC се дължи повече на политическо влияние, отколкото на пазарно търсене, и се опасява, че широкомащабното приемане от страна на правителството може да отслаби позициите на долара на глобалната сцена.
За разлика от него председателят на Федералния резерв Джером Пауъл разглежда Биткойн по-скоро като спекулативен актив, подобно на златото, отколкото като пряк конкурент на щатския долар. Той наблегна на ролята на криптовалутата като средство за хеджиране на инфлацията, аналогично на благородния метал.
Шиф също така разкритикува предложението на бившия президент Тръмп за национален резерв за Биткойн, отправяйки предупреждение, че купуването на големи количества BTC може да отклони вниманието от традиционните активи като златото и да дестабилизира долара. Шиф смята, че продажбата на златните резерви на САЩ за финансиране на покупките на дигиталния актив може да доведе до финансова криза и да отслаби господстващото положение на долара.
Опасенията на Шиф се засилват от нарастващия натиск от страна на държавите от БРИКС да намалят зависимостта си от долара. Ако това се окаже успешно, то би могло да подкопае още повече доверието в долара, особено ако се съчетае с плана на Тръмп за резерв в Биткойн.
Fantom (FTM) привлече вниманието на пазара, тъй като нейният ребрандиран протокол, Sonic Chain, постига значителни успехи.
Неотдавнашното движение на цената на Биткойн разкри рязко разделение между предпазливите търговци, които прогнозират по-нататъшни спадове, и оптимистичните дългосрочни инвеститори, уверени в потенциала на BTC.
Ел Салвадор преживява рязък ръст на туризма, който съвпада с приемането на Биткойн като законно платежно средство.
Акционер в Meta предложи компанията да разпредели част от своите парични резерви в размер на $72 милиарда в Биткойн, което отразява нарастващата тенденция сред институционалните инвеститори.