Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл наскоро разгледа ролята на Биткойн на финансовия пазар, като го сравни със златото, а не с щатския долар.
Говорейки на срещата на върха на New York Times Dealbook, Пауъл заяви, че Биткойн е спекулативен актив, който е по-близък до златото, а не до долара – коментар, който предизвика дебат за мястото на Биткойн в по-широката икономика.
Jerome Powell Live at DealBook Summit 2024 https://t.co/rw4fWXJioI
— Andrew Ross Sorkin (@andrewrsorkin) December 4, 2024
Изказването на Пауъл подчертава еволюцията на Биткойн от инструмент за разплащане до потенциален хедж срещу инфлация, подобно на златото. Въпреки че и Биткойн, и златото достигнаха рекордни стойности през тази година, BTC надмина благородния метал по ръст от началото на годината.
Забележително е и нарастването на институционалното приемане на Биткойн. Компании като MicroStrategy значително увеличиха дела си в Биткойн – компанията неотдавна закупи 15,400 BTC на стойност $1.5 милиарда.
Освен това одобрението на спот Биткойн ETF в началото на тази година осигури нов начин за традиционните инвеститори да получат експозиция към BTC.
Тази промяна в поведението на институциите сигнализира за нарастващото приемане на Биткойн като основен клас активи. Тъй като големите финансови играчи все по-често включват Биткойн в своите портфолиа, пейзажът на дигиталните активи бързо се променя.
Тъй като Биткойн получава по-широко признание като средство за съхранение на стойност, той продължава да предизвиква традиционните представи за запазване на богатството, позиционирайки се като конкурентна алтернатива на златото за много инвеститори.
iShares ВТС Trust (IBIT) на BlackRock официално премина границата от 700,000 BTC, затвърждавайки позицията си на един от най-бързо развиващите се борсово търгувани фондове във финансовата история.
Биткойн може би се готви за значително движение, тъй като волатилността му продължава да се затяга, според крипто анализатора Аксел Адлер.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.