Сяо И от Китайската комунистическа партия се призна за виновен, че е предлагал на Биткойн (BTC) миньорите финансови субсидии и гаранции за захранване въпреки забраната за криптовалути в цялата страна.
Според държавната китайска информационна агенция Xinwen Lianbo Сяо е приел 125 милиона юана в подкупи, свързани с крипто проекти, и е причинил „тежки загуби на публичната собственост“ чрез незаконни споразумения с Биткойн миньори.
Според информацията Сяо е участвал в неетични злоупотреби с власт, докато е работил като секретар на общинския комитет на Фуджоу в Дзянси. Съдът е прекъснал заседанието си и ще се събере отново за произнасяне на присъдата на китайският гражданин, но датата все още не е определена.
Китайското правителство забрани дейностите по криптодобив през септември 2021 г. като част от устойчивия стремеж към постигане на въглеродна неутралност до 2060 г. Мораториумът засегна и други индустрии, включително производителите на пластмасови прибори за еднократна употреба и въгледобива.
Съгласно забраната миньорите не можеха да получат законен достъп до електроенергия или капиталови пазари, което на практика намали китайския хашрейт за една нощ. Тогава много миньори мигрираха на запад, за да се възползват от евтините и гъвкави енергийни споразумения.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Сега е момента за натрупване, твърди Райън Селкис
Данните на Центъра за алтернативни финанси в Кеймбридж разкриха постоянно нарастване на добивната дейност и към януари тази година Китай представляваше повече от една пета от общия хашрейт.
Макар да не е ясно как миньорите са получавали достъп до помещения и електричество, случаят със Сяо разкри пропуски в правоприлагането на Китай, които биха могли да позволят на миньорите да работят незабелязано.
Неотдавна един от миньорите участвал в подобни операции сподели, че е сменил помещенията, в които добива активи, за да прикрие високото потребление на електроенергия, присъщо на майнинга.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.