Лихтенщайн, малка европейска държава, разположена между Швейцария и Австрия, одобри Биткойн като опция за плащане на определени държавни услуги.
Министър-председателят Даниел Риш разкри решението, заявявайки, че депозитите в Биткойн ще бъдат обменяни за швейцарски франкове.
Резервите на страната в размер на 2.23 милиарда швейцарски франка също могат да бъдат инвестирани в Биткойн в бъдеще.
Този ход отличава Лихтенщайн от страните, които се борят за регулиране на криптовалутите. Прогресивният подход е в съответствие с нарастващата тенденция за глобално приемане.
Салвадор стана първата държава, която прие Биткойн като законно платежно средство през 2021 г., докато Украйна легализира криптовалутите, а Маями започна да приема данъчни плащания в Биткойн.
В Европа също се наблюдава развитие в областта на регулирането на криптовалутите, като Европейският парламент прие регламента за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Германия и Франция разполагат със собствени рамки за криптовалутите. Въпреки това в световен мащаб все още липсва консенсус по отношение на регулирането, а държави като Малта и Швейцария подкрепят криптовалутите, докато други налагат ограничения.
Въпреки регулаторната несигурност Биткойн остава относително стабилен, като през последните 24 часа отбеляза спад от едва 1.8%, с цена на търговия от $27,460.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.