Халвингът е автоматичен процес, неразделна част от добива на Биткойн (BTC), който се задейства след създаването на 210,000 блока.
Случва се приблизително на всеки четири години и намалява възнаграждението за добив на нови BTC наполовина. Последният халвинг се състоя през 2020 г., а следващият се очаква през април.
Основната цел на халвинга е да се намали производството на монети, тъй като то се доближава до общото ограничено предлагане от 21 милиона токена. Този механизъм отразява оскъдността на златото, като с течение на времето добивът на Биткойн става все по-трудоемък. Дъглас Боунпарт, президент на Bone Fide Wealth и член на Финансовия консултативен съвет на CNBC, обясни:
Очакванията са, че халвингът ще предизвика рязък ръст на цените, тъй като се очаква предлагането да намалее.
Той добави:
При намаляване на предлагането цените са склонни да се повишават, при условие че търсенето остава стабилно или нараства.
Боунпарт също така предполага, че халвинг събитието може вече да е включено в динамиката на пазара. Въвеждането на спот ETF за Биткойн обаче може да подтикне институциите да се снабдят с повече BTC от открития пазар, за да улеснят притока на средства.
Предстоящото халвинг събитие е насрочено за 24 април 2024 г.
Главният изпълнителен директор на Galaxy Digital Майк Новограц поднови дългогодишната си вражда с икономиста и привърженик на златото Питър Шиф, след като последният за пореден път разкритикува Биткойн.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.