Халвингът е автоматичен процес, неразделна част от добива на Биткойн (BTC), който се задейства след създаването на 210,000 блока.
Случва се приблизително на всеки четири години и намалява възнаграждението за добив на нови BTC наполовина. Последният халвинг се състоя през 2020 г., а следващият се очаква през април.
Основната цел на халвинга е да се намали производството на монети, тъй като то се доближава до общото ограничено предлагане от 21 милиона токена. Този механизъм отразява оскъдността на златото, като с течение на времето добивът на Биткойн става все по-трудоемък. Дъглас Боунпарт, президент на Bone Fide Wealth и член на Финансовия консултативен съвет на CNBC, обясни:
Очакванията са, че халвингът ще предизвика рязък ръст на цените, тъй като се очаква предлагането да намалее.
Той добави:
При намаляване на предлагането цените са склонни да се повишават, при условие че търсенето остава стабилно или нараства.
Боунпарт също така предполага, че халвинг събитието може вече да е включено в динамиката на пазара. Въвеждането на спот ETF за Биткойн обаче може да подтикне институциите да се снабдят с повече BTC от открития пазар, за да улеснят притока на средства.
Предстоящото халвинг събитие е насрочено за 24 април 2024 г.
Уважаван крипто анализатор смята, че Биткойн (BTC) може да преживее последно, експлозивно рали, преди да приключи настоящият пазарен цикъл.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.
Биткойн се покачи стабилно през април, преминавайки психологическата бариера от $100,000.
Докато глобалните крипто компании преразглеждат стратегиите си в САЩ поради нарастващото геополитическо напрежение, Hive Digital Technologies залага на Латинска Америка – по-специално на Парагвай – като следваща територия за растеж.