Данните на компанията за блокчейн анализи Santiment разкриват, че обемът на транзакциите за прибиране на печалби от Биткойн се е увеличил значително, след като актива премина границата от $27,000.
Такова ниво на прибиране на печалби не е достигано от декември 2020 г. насам. Индикаторът за съотношение на дневния обем на транзакциите във веригата на печалба и загуба измерва разликата между обема на транзакциите на Биткойн в печалба и тези в загуба.
🤑 With #Bitcoin jumping above $27k for the first time since June 12th, there are 2.4x as many profit transactions as loss transactions on the $BTC network since Wednesday. Markets are very polarized with #FOMO and drop fears both happening simultaneously. https://t.co/riPv1JYnfg pic.twitter.com/AsZ3485KDR
— Santiment (@santimentfeed) March 17, 2023
Положителната стойност показва по-голям обем на печалбата, а отрицателната стойност – по-малък обем на печалбата. Текущата стойност на индикатора за Биткойн е 1.4, което показва, че обемът на транзакциите с цел печалба е 2.4 пъти по-голям от обема на тези с цел загуба.
Този рязък ръст на прибирането на печалби предполага, че инвеститорите са предпазливи по отношение на потенциален спад на цената и са прибрали печалбите си веднага след като тя надхвърли $27,000, което предизвика отдръпване до нивото от $26,000.
Обемът на прибиране на печалби при Етериум също се увеличи, но в по-малка степен. Към момента на писане на статията Биткойн се търгува на цена около $27,100, което е с над 30% повече от миналата седмица.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще стигне $1,000,000 сред банковата криза – Б. Сринивасан
Струва си да се отбележи, че няколко фактора, включително повишеното институционално приемане и все по-широкото възприемане на криптовалутата като легитимен клас активи, подхраниха неотдавнашното покачване на цената на Биткойн. На пазара обаче се наблюдава и повишена волатилност, което може да накара някои инвеститори да приберат печалби, за да намалят рисковете си.
Предстои да видим как пазарът ще реагира на тези сделки за прибиране на печалби и дали Биткойн ще продължи да изпитва възходяща инерция през следващите седмици и месеци. Въпреки това настоящата тенденция предполага, че инвеститорите следят внимателно пазара и се възползват от печеливши възможности при появата им.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?