През ноември 2021 г. Биткойн преживя значителен скок, достигайки връх от $69,000. Въпреки силното рали през първото тримесечие на тази година обаче цената му остава значително по-ниска, като е спаднала с около две трети от рекордния си връх.
Положителният аспект на този спад на цената е, че той направи по-достъпно за физическите лица да навлязат на пазара на Биткойн или да продължат да натрупват по-малки единици от криптовалутата, известни като сатоши.
По данни на Glassnode в момента над един милион адреса притежават повече от 1 BTC (приблизително $26,800).
Забележително е, че броят на адресите, притежаващи цял Биткойн, се увеличи значително през февруари предходната година, когато токена претърпя корекция след рекордния си връх.
Дан Ашмор, ръководител на отдел „Проучвания” в Investoo Group, обясни, че притежаването на цял Биткойн се равнява на приблизително половината от средната заплата в САЩ.
Макар че придобиването на един Биткойн е станало сравнително по-лесно спрямо края на 2021 г., той отново може да стане недостижим за мнозина, ако цените отново се повишат.
Ашмор подчерта, че по време на бичия пазар на пандемията е имало значително забавяне на растежа на адресите, притежаващи 1 Биткойн или повече.
С понижаването на цената на BTC обаче възходящата траектория се възобнови и той очаква този модел да се запази и в бъдеще.
Важно е да се отбележи, че един BTC адрес не представлява непременно едно лице, тъй като някои хора контролират множество адреси. В същото време институции или групи също могат да притежават определени адреси.
Ашмор вярва, че достигането на крайъгълен камък от един милион адреса с повече от 1 BTC демонстрира утвърждаването на Биткойн в мейнстрийма през последните години.
Въпреки присъщата на мрежата на Биткойн децентрализация, разпределението на богатството е по-концентрирано, отколкото обикновено се предполага.
BitInfoCharts сподели, че само 7% от предлагането на Биткойн (1.356 милиона BTC, оценени на $36.4 милиарда) е разпределено между близо 46.5 милиона адреса, които притежават някакъв BTC, но по-малко от един.
От друга страна, останалите 93% (18 милиона BTC, на стойност $482.7 милиарда) се съдържат в рамките на един милион адреса, които притежават цял Биткойн.
Следователно адресите, притежаващи повече от 1 BTC, представляват приблизително 2.1% от всички ненулеви Биткойн адреси. Тази статистика обаче е донякъде изкривена поради значителното количество BTC, държани в адреси на крипто борси, представляващи предимно агрегирани притежания на потребители.
Данните на CoinGlass показват, че около 1.89 милиона BTC ($50.7 милиарда), което се равнява на един от десет циркулиращи BTC, се държат от крипто борси като Binance, Coinbase и Bitfinex.
Освен това Glassnode изчислява, че 1.46 милиона BTC ($39.2 милиарда) са „вероятно загубени” завинаги, което представлява 7.5% от настоящото общо предлагане на Биткойн.
Въпреки това Ерик Саберски, вицепрезидент по науката за данните в The Tie предполага, че равномерното разпределение във финансовите системи допринася за стабилността в свързаните класове активи.
Обратно, небалансираният натиск на по-малък брой притежатели при покупко-продажбите може да предизвика значителни колебания в цените.
Ето защо увеличеният брой хора, притежаващи цял Биткойн, може да означава повишена ценова стабилност, отразяваща съзряването на BTC.
Саберски отбелязва още, че тъй като Биткойн е водещият актив в крипто икономиката, този сигнал за приемане може да означава по-широк растеж за цялостната екосистема на дигиталните активи.
Въпреки това е важно да се признае, че приемането се случва в много по-бавни срокове и не е задължително да осигури незабавна представа за краткосрочните пазарни условия.
Последният анализ на компанията за крипто проучвания Alphractal предполага, че връзката между алткойн пазарите и Биткойн отново е отслабнала.
Артър Хейс, основател на BitMEX, направи смело изявление относно ролята на Биткойн в променящия се глобален финансов пейзаж.
Финансирането на Биткойн стартъпи се наблюдава забележителен ръст на инвестициите в ранен етап, като предварителните кръгове се увеличават значително от 2021 г. насам.
Базираната в Сингапур компания за изкуствен интелект Genius Group се сблъска с юридическа пречка в плановете си да разшири своята Биткойн хазна.