През януари миналата година Fidelity публикува доклад, обхващащ защо "инвеститорите трябва да разглеждат Биткойн отделно от други дигитални активи".
В проучването Fidelity изтъкна различни качества на Биткойн, които не само го правят по-желан като средство за съхранение на стойност, но и по-децентрализиран и сигурен от другите криптовалути.
Изминалата година беше изпълнена със сътресения и скандали, като акцентът беше поставен върху събития като срива на стабилната монета Terra и скорошния фалит на FTX. Централизираните предприятия се възползваха от вълнението около децентрализираните криптовалути.
Поради бързия възход на подривния клас активи и повишения интерес от страна на инвеститорите, физически лица и компании осъзнаха, че могат да направят пари. Те се заеха да създават свои собствени токени, отпускаха кредити на предприятия, които не заслужаваха да бъдат подкрепяни, а понякога дори прибираха доларите на инвеститорите.
Това е големият проблем тази година. Предполага се, че криптовалутите са децентрализирани и лишени от всякакъв контрол от страна на един човек или една компания. Докладът на Fidelity показа чрез поредица от анализи, че Биткойн е олицетворение на децентрализацията и сигурността, и притежава други силни характеристики, които трябва да го направят предпочитан дигитален актив сред инвеститорите.
Документът е дълъг общо 26 страници и е пълен с убедителни причини, поради които BTC трябва да се разглежда отделно от всички останали криптовалути. Ето кои са най-важните неща според анализаторите на Fidelity.
Някои от характеристиките на Биткойн, които го отличават от всички останали криптовалути, са несравнимото ниво на децентрализация и сигурност. От създаването на BTC досега се появиха много алткойни, но много от тях са пожертвали сигурността и децентрализацията в полза на бързата скорост на транзакциите. Често зад подобренията на протокола стоят избрани членове на общността, като основатели и разработчици.
Но при Биткойн няма нито един човек или организация, които да дърпат конците зад кулисите – привлекателно качество, като се имат предвид недостатъците, които поразиха някои мрежи през 2022 г. Освен това разпределената и обширна мрежа от възли (нодове) по целия свят прави Биткойн значително по-сигурен от най-големите му конкуренти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Повратен момент за крипто регулациите през 2023-та? – Б. Гарлинхаус
Най-интересното заключение, направено от анализаторите на Fidelity, е убеждението им, че флагманската криптовалута има потенциала да се превърне в „основно парично благо“ поради характеристиките, които го правят надеждна алтернатива на парите. Това са именно неговата оскъдност и търсене.
От Fidelity предположиха, че ограниченото предлагане на актива от 21 милиона и нарастващият мрежови ефект могат да го превърнат в предпочитан дигитален актив за инвеститорите.
Поради предимството на Биткойн, че е първи на пазара, неговия блокчейн се превърна в „най-сигурната, най-децентрализираната и най-ликвидната мрежа“ – качества, които според Fidelity стимулират потребителите да го избират пред други. Анализаторите смятат, че това ще засили неговата легитимност, което впоследствие ще го направи по-ценен, тъй като търсенето се увеличава стремглаво.
Време е инвеститорите да осъзнаят, че не всеки нов алткойн заслужава място в портфейла им. Много от тези активи се преструват на криптовалути, но в действителност приличат по-скоро на централизирани Понци схеми.
Вероятно никога няма да има друг Биткойн и поради тази причина той трябва да бъде приоритизиран повече от всеки друг дигитален актив. Инвеститорите в BTC могат да бъдат уверени, че блокчейнът ще остане устойчив. Той е най-вероятният кандидат да се превърне в основния дигитален актив за години напред.
Известен крипто стратег, който има опит в изготвянето на точни прогнози за Биткойн, е уверен, че BTC ще достигне нов исторически връх през следващите месеци.
Редовната дейност на Салвадор по закупуване на Биткойн изглежда е спряла, като последната регистрирана покупка от портфейл на страната е от 17 февруари, според Arkham Intelligence.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.