Сред море от лоши новини компания за блокчейн анализи сподели положителни наблюдения за най-голямата криптовалута по пазарна капитализация.
Въпреки че през последните дни Биткойн (BTC) се търгуваше в страничен модел, като ефектите от срива на FTX оказват натиск върху пазара, неговите нива на финансиране се възстановяват по-бързо, отколкото след предишни събития на капитулация.
По-конкретно, след срива на криптоборсата, темповете на финансиране на актива се възстановяват по-бързо, отколкото след Ковид и забраната за криптовалути в Китай.
Това демонстрира бичи настроения, както подчертаха и от платформата за криптоанализи CryptoQuant на 22 декември.
Както е показано на графиката, процентите на финансиране на Биткойн на всички борси се възстановиха по-бавно към положителната зона след проблемите, предизвикани от Covid и китайската забрана.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Няма повод за паника, твърди крипто анализатор
Процентът на финансиране е таксата, която търговецът, държащ безсрочен фючърсен договор, трябва да плати (или да получи), за да поддържа справедливата стойност на договора.
Той се определя от базисната спот цена на актива и цената на фючърса и се заплаща от търговеца, който държи договора с по-ниска цена, на търговеца, който държи договора с по-висока цена.
Процентът на финансиране може да покаже търсенето и предлагането на базовия актив на пазара. Ако той е положителен, това означава, че има по-голямо търсене на актива и търговците, които държат дълги позиции (залагат, че цената ще се повиши), са готови да платят премия, за да запазят позициите си. Ако процентът на финансиране е отрицателен, това означава, че има по-малко търсене на актива и търговците, които държат къси позиции (залагат, че цената ще се понижи), получават премия, за да поддържат позициите си.
Важно е да се има предвид, че експертите от CryptoQuant заявиха, че допълнителни фалити на крипто компании могат да окажат сериозен натиск върху процента на финансиране на Биткойн, връщайки го обратно в отрицателната зона.
За момента изглежда, че мечките и биковете на Биткойн имат еднаква сила, като криптовалутата не намира значителни фундаментални външни фактори, които да инициират силно движение в която и да е посока. Това намеква, че е възможен продължителен страничен тренд до края на годината и отвъд.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?
Само за една година спот Биткойн ETF в САЩ надхвърлиха $750 милиарда общ обем на търговията от въвеждането им през януари 2024 г.