Законопроектът, който беше одобрен от Сената през април, сега се нуждае от одобрението на изпълнителната власт, за да стане закон.
На 29 ноември вечерта след седемгодишни перипети Камарата на депутатите на Бразилия прие законопроект (PL) 4 041/2021, който контролира бразилския сектор на криптовалутите.
След като беше регулиран от бразилските законодатели и получи одобрение, законопроектът за криптопазара е готов да получи окончателното одобрение от президента на страната Жаир Болсонаро.
Съгласно новите правила Биткойн (BTC) ще се използва като дигитално представяне на стойност, което може да се използва като средство за плащане и като инвестиционен актив в Бразилия. Интересното е, че BTC все още е незаконно платежно средство в страната.
Според информация от Wu Blockchain бразилското правителство е премахнало противоречивото съдържание за сегрегацията (разделянето) на активите. Сегрегацията на активи е метод, който гарантира на инвеститорите, че техните активи все още са техни, дори когато са на съхранение в брокерска компания. Ако дадено дружество фалира, тези активи се връщат на потребителя, вместо да се използват за изплащане на задълженията към кредиторите.
Brazilian lawmakers approve crypto regulation bill, include new crypto fraud punishable by 2 to 6 years in prison, remove controversial content asset segregation, some believe exchanges could be similar to banks, using customer deposits for investments. https://t.co/EJOEeSGtKD
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) November 30, 2022
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Цена на Биткойн: Прогноза за 2025-2030 г.
Законопроектът, чийто автор е депутатът Аурео Рибейро, установява ново престъпление – измама с виртуални активи, за което се предвижда наказание между две и шест години плюс глоба. Той предвижда и създаването на лиценз за „доставчик на виртуални услуги„, който трябва да бъде поискан от компании, включително борси и други криптофирми.
Според законопроекта всички местни доставчици на криптовалути трябва да имат физическо дружество в страната. Компаниите ще разполагат със 180 дни, за да се адаптират към новите правила, преди законът да започне да се прилага.
В текста се посочва, че криптоактивите, считани за ценни книжа, ще бъдат регулирани от Бразилската комисия по ценни книжа и борси (CVM), докато други дигитални активи, които не попадат в тази категория, ще бъдат отговорни пред друг орган, който ще бъде назначен от изпълнителната власт. Очаква се да бъде избрана Централната банка.
Новите разпоредби ще се прилагат за юридически лица, които обменят дигитални валути за местни или чуждестранни валути, извършват трансфери или се занимават с финансови услуги, свързани с издатели или продавачи на дигитални активи.
Освен това от версията на Сената също беше премахнато и освобождаването от данъци за добив на криптовалути с устойчива енергия.
Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) направи забележителна стъпка в сектора на криптовалутите, като организира първата по рода си кръгла маса, посветена на регулациите на дигиталните активи.
Германският финансов регулатор BaFin се намеси, за да попречи на Ethena GmbH, дъщерно дружество на базираната във Франкфурт Ethena Labs, да предлага публично своята обвързана с американския долар стабилна монета USDe.
Лейбъристкото правителство на Австралия представи нов набор от правила, целящи да регулират крипто сектора, като включат платформи като борси и попечителски услуги в обхвата на съществуващите финансови разпоредби.
Южна Корея засилва репресиите си срещу чуждестранни крипто борси, работещи без надлежна регистрация, като се насочва към платформи като KuCoin, BitMEX, CoinW, Bitunix и KCEX.