Общите приходи от добив на Биткойн на месечна база са намалели с 16.2% през септември до около $550.5 милиона към момента на публикуване.
Глобалните приходи от добив на Биткойн (BTC) са спаднали до $19.5 милиона на ден в условията на крипто зима и глобална енергийна криза, което е с около 67.5% по-малко в сравнение с ноември миналата година, когато миньорите правеха по $62 милиона на ден.
Биткойн генерира около 1.56 пъти повече приходи от копачите и стейкърите на Етериум, взети заедно, след преминаването на ETH към доказателство за залог (PoS).
По-голямата част от приходите от добив на Биткойн идват от блок награди ($541.8 милиона) и само малка част от таксите за транзакции ($8.66 милиона). Делът на таксите за транзакции с BTC спрямо общите приходи леко се увеличи до около 1.6%.
Хеширащата мощност на мрежата нарасна с приблизително 10.4% през август и с 0.6% през септември.
„Намаляващата икономика на добива води до изключване на скъпоструващите и нискоефективни копачки„, заявява Итън Вера, главен оперативен директор на компанията за Биткойн инфраструктура Luxor Technologies. Успоредно с това, тъй като някои миньори ликвидират хардуер в условията на мечи пазар, тези машини излизат от строя и се изпращат на нови места.
Акциите на Marathon Digital (MARA), Riot Blockchain (RIOT) и Valkyrie Bitcoin Miners ETF (WGMI) например потънаха с повече от 60% тази година, докато операторът на центрове за данни за копаене на криптовалути Compute North подаде молба за обявяване в несъстоятелност миналата седмица.
И все пак добивът на криптовалути в крайна сметка е дългосрочен ангажимент – очаква се последният Биткойн да бъде добит през 2140 г., т.е. след повече от век.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Обменът на фиатни валути спада за пети пореден месец
„Най-добрият момент да влезнете е, когато пазарът е надолу – същите ригове за добив, които струваха $10,000 по-рано тази година, сега можете да получите с 50-75 % отстъпка„, казва Уилям Шамошеги, главен изпълнителен директор на Sazmining Inc, който планира да открие предприятие за копаене на BTC, захранвано с възобновяема енергия.
Наистина, много миньори спират да купуват прекалено скъпите ригове, което принуждава производителите да намалят цените.
Например, популярният S19J Pro се продаваше средно за $10,100 през януари, а сега се продава за $3,200 – съобщават анализаторите на Luxor, като отбелязват също, че цените за големи поръчки на някои машини за добив са паднали с 10% само през последната седмица.
Крис Клайн, съосновател на платформата за крипто инвестиции Bitcoin IRA, заяви, че миньорите ще трябва да бъдат „свръхфокусирани“ върху енергийната ефективност, както за да намалят разходите, така и за да избегнат евентуални последици от регулациите, свързани с изменението на климата.
„От управлението на баланса си, обработващите единици и разходите за енергия, миньорите ще се стремят да останат на повърхността, независимо от настоящите пазарни условия„, добави той.
Според изпълнителния директор Майкъл Сейлър, гигантът в Биткойн сферата Strategy е добавил още 4,980 BTC към резервите си с покупка на стойност приблизително $531.9 милиона.
Чарлз Едуардс, основател и главен изпълнителен директор на Capriole Investments, предложи нова перспектива за забавеното движение на цената на Биткойн в близост до границата от $100,000, въпреки нарастващия ентусиазъм от страна на институционалните инвеститори.
Metaplanet разшири своя Биткойн резерв с нова покупка на 1,005 BTC на стойност приблизително $108.1 милиона , затвърждавайки статута си на един от най-големите корпоративни притежатели на дигиталния актив.
Последните пазарни сътресения, подхранени от геополитически напрежения и страх на инвеститорите, са типичен пример за това как колебанията в настроенията и поведението на големите играчи влияят върху цените на криптовалутите.