Биткойн се е повишил с над 40% този месец, достигайки нова рекордна цена от около $66,900.
До голяма степен това предполагаемо се дължи на очакванията, че наскоро изброеният борсово търгуван фонд на ProShares (ETF), обвързан с фючърсите на криптовалутата, ще внесе повече пари на пазара.
Подобно стръмно изкачване често кара инвеститорите да се замислят дали възходя е към края си, особено когато популярни технически индикатори като индекса на относителната сила (RSI) сигнализират за условия на свръхкупуване.
Въпреки това, блокчейн показателите като MVRV Z-score и по-малко известен индикатор, базиран на графика, Mayer Multiple, предполагат, че на бичият пазар има още място за възход.
Z-score, пазарна стойност към реализирана стойност (MVRV), която измерва отклонението на пазарната стойност от реализираната стойност и се използва за оценка на подценени и надценени условия, се е удвоила до 3.91 този месец. Стойността обаче не е близка до червената зона над 5.00, която исторически бележи последния етап на бичия пазар.
Пазарната стойност представлява общата мрежова стойност на криптовалутата и се изчислява чрез умножаване на общото предлагане в обращение на последната търгувана цена.
Реализираната стойност се изчислява чрез оценяване на всяка монета на цената, на която е била последно преместена.
Въпреки че оценките на пазара на Биткойн може да не са ниски, те също не изглеждат прекалено прекомерни, като има възможност за удължаване на ралито.
“Когато пазарната стойност е значително по-висока от реализираната стойност, тя исторически е показвала върха на пазара (червена зона), докато обратното е показвало дъното на пазара (зелена зона)”, казва фирмата за анализ на блокчейн Glassnode в обяснение на MVRV Z-score.
Коефициентът на Mayer Multiple, който измерва спреда между цената на Биткойн и 200-дневната пълзяща средна (MA), също показва, че бичият пазар все още е далеч от своя връх. Докато показателят се е повишил до петмесечен връх от 1.39, той е доста под прага 2.4, над който предишните бичи пазари достигнаха своя връх.
И двата индикатора подкрепят очакванията на анализаторите за продължаващо покачване на цените до над $100,000 през следващите месеци.
Не Пропускай: 6 обещаващи криптовалути за 2022г.
Това не означава, че подемът ще е безпроблемен и криптовалутата може да види отдръпване на цените в зависимост от степента на ливъридж на пазара.
Криптовалутата остава уязвима към макрорискове и потенциални рискове на традиционните пазари.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Solana (SOL) се приближава до критично техническо ниво, което може да предизвика значителен пробив. Според крипто анализатора Али Мартинез, седмично затваряне над $170 може да предизвика ново покачване и потенциално да отвори вратата за рали към нивото от $2,000.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.