Начало » Белият дом подкрепя законопроекта на Сената за стабилните монети

Белият дом подкрепя законопроекта на Сената за стабилните монети

26.03.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Белият дом подкрепя законопроекта на Сената за стабилните монети

Конгресът продължава работата си по два конкурентни законопроекта за стабилните монети, като Белият дом сигнализира за подкрепата на единия за сметка на другия.

В Сената се работи по Закона за насочване и създаване на национални иновации за стабилни монети в САЩ (GENIUS), а в Камарата на представителите – по Закона за прозрачност и отчетност на стабилните монети за по-добра икономика на счетоводните книги (STABLE). И двата закона имат за цел да установят ясни правила за емитентите на стабилни монети, но прилагат различни подходи към надзора и спазването на изискванията.

Законът GENIUS, представен от сенатор Бил Хагерти, вече е преминал през банковата комисия на Сената и се насочва към пълно гласуване. Той има за цел да създаде структурирана регулаторна рамка, която да позволи на по-малките емитенти на стабилни монети да работят под надзор на държавно ниво, като същевременно поддържат съотношение на резервите 1:1, обезпечено с одобрени активи. Този стъпаловиден подход се разглежда като начин за балансиране на финансовата стабилност с иновациите, което е приоритет за администрацията на Тръмп.

За разлика от него, Законът STABLE, който преминава през Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите, заема по-строга позиция, като подлага емитентите на стабилни монети на федерални банкови регулации. Той също така задължава извършването на строги одити и надзор, които отразяват стандартите за съответствие, изисквани от традиционните финансови институции. Макар че законопроектът има за цел да повиши прозрачността и отчетността, някои законодатели твърдят, че неговите строги изисквания могат да задушат конкуренцията и да попречат на растежа на сектора на дигиталните активи.

Вътрешни лица предполагат, че Белият дом предпочита закона GENIUS поради неговата гъвкавост и съответствие с позицията на администрацията в подкрепа на иновациите. Въпреки това, ако и двата законопроекта бъдат приети в съответните камари, може да се наложи създаването на Конферентен комитет, който да ги обедини в единна версия. Този процес би могъл да забави законодателния график, което потенциално може да отложи регулирането на стабилните монети. Тъй като президентът Тръмп призова Конгреса да действа бързо, по-бързият напредък на Закона GENIUS в Сената го поставя в силна позиция да оформи бъдещия регулаторен пейзаж за стабилните монети.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Федералният резерв отменя изискванията за отчитане на крипто дейности

В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.

25.04.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

SEC си партнира с Ел Салвадор за трансгранични крипто регулации

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.

25.04.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Русия ще стартира регулирана крипто борса за подбрани инвеститори

Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.

24.04.2025 13:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.

20.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.