Според икономиста Питър Сейнт Онж сегашната банкова криза е по-мащабна в сравнение със събитията, случили се преди около 15 години.
Очевидно е, че кризата е далеч от своя край. Сент Онж наскоро подчерта във видеоклип, че банковият сектор е претърпял по-големи загуби по отношение на активите, отколкото по време на световната финансова криза от 2008 г.
Сент Онж съветва инвеститорите да очакват допълнителни сривове, въпреки че Федералният резерв е направил изявления, които сочат обратното.
В отговор на потвърждението на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, че „банковата система на САЩ е сигурна и стабилна”, секторът преживя значителен спад. По-специално, акциите на PacWest, известен регионален кредитор, спаднаха с повече от 50% на вторичния пазар.
В допълнение към неотдавнашния срив на First Republic, банковият срив през 2023 г. официално надмина срива от 2008 г. по отношение на унищожените активи. Тази ирония се дължи на нашата уж „стабилна и устойчива” банкова система.
Според Сейнт Онж сривът на First Republic и други банки представлява само върха на айсберга.
Правейки паралели с банковата криза от 2008 г., той прогнозира, че стотици банки ще фалират през следващите 12 месеца, тъй като икономиката изпитва последиците от агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв през последната година.
Това, което засилва безпокойството, е, че въз основа на събитията от 2008 г. тези първоначални сривове са само началото – прелюдия към значително намаляване на броя на банките, изпитващи затруднения.
В груби цифри през 2008 г. в САЩ фалираха 25 банки, а през следващите четири години – общо 440. Това се равнява на средно 110 банки годишно в сравнение със само две банки годишно преди кризата.
Следователно тепърва ще станем свидетели на пълния мащаб на това, което ни очаква.
Обикновено повишаването на лихвените проценти отнема 12-18 месеца, за да окаже значително въздействие върху икономиката, а в момента сме само на шест месеца от този период.
Като го сравняваме с кризата от 2008 г., истинската буря се очаква да настъпи едва след година. Настоящите обстоятелства са само първоначалните индикации за предстоящ ураган.
Китай отвърна на САЩ със свой набор от мита, отбелязвайки поредната глава в ескалиращия глобален търговски конфликт, който започна с обявяването на тарифите от президента Доналд Тръмп на 2 април.
Инвеститорите на дребно правят смели стъпки на фона на масовия пазарен спад, предизвикан от новите мита, въведени от президента Доналд Тръмп.
През 2025 г. глобалната тенденция на дедоларизация рязко се ускорява, като централните банки полагат все по-големи усилия да намалят зависимостта си от щатския долар.
Circle се стреми да стане втората по големина крипто-фокусирана компания, която да стане публична в САЩ.
Изобщо НЕ е зле или опасно – гнилите 🍎 трябва да бъдат отстранявани 🤷🏻♂️.