Сам Банкман-Фрийд ще бъде освободен, след като внесе гаранция в размер на $250 милиона.
Това е повече от сумата, платена от известния финансов измамник Бърни Мейдоф, който през 2008 г. получи гаранция от $10 милиона.
На Банкман-Фрийд бе наредено да бъде затворен в дома на родителите си в Пало Алто, Калифорния. Това заяви федерален съдия при първото явяване на бившия глава на FTX във федералния съд в Ню Йорк.
Срещу Банкман-Фрийд са повдигнати обвинения, включително за измама, пране на пари и нарушаване на законите за финансиране на предизборни кампании.
Федералните прокурори предоставиха това, което се смята за “най-високата досегашна досъдебна гаранция”, заяви по време на изслушването в четвъртък помощник-прокурорът на САЩ Ник Роос.
Изглежда, че тази статистика не отчита инфлационните показатели, когато става въпрос за предишни високи гаранции за други финансови измамници.
Съгласието на Банкман-Фрийд да бъде екстрадиран в САЩ от Бахамските острови – където е живял и е бил арестуван – е помогнало в началото да му бъде предложена гаранция – каза Роос.
“Това беше измама от епичен мащаб”, каза Роос.
Ако това беше единственият критерий, задържането под стража вероятно щеше да е подходящо. Но той доброволно се съгласи на екстрадиция. На това трябва да се отдаде значение.
Гаранцията ще бъде подписана от Банкман-Фрийд, родителите му и индивид, който не е член на семейството, според съдебното производство.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Американски сенатор предлага законопроект за стабилните монети
“Обвиняемият е придобил достатъчна известност, че за него би било невъзможно да продължи да извършва финансови операции – тази известност води и до риск от бягство”, заяви федералният съдия Габриел Горенщайн по време на заседанието.
Той ще бъде разпознат. Затова ще разреша освобождаването му.
Засега не е ясно дали Банкман-Фрийд работи с агенция за поръчителство или какво е било обезпечението по заема, ако има такова. За обезпечаване на гаранцията може да се използва 10% вноска, която ще бъде върната, ако и когато той се яви на съдебен процес.
След създаването си през 2009 г. Биткойнът първоначално трудно получи признание като новаторска технология, като често бе определян като измама.
Известната с крипто кражбите хакерска група е загубила достъп до стабилни монети на стойност близо $5 милиона след предприетите от емитентите на стабилните монети действия за замразяване на средствата.
Най-голямата крипто борса издаде предупреждение за атака със зловреден софтуер, насочена към нейните потребители, която променя адресите за теглене на криптовалути.
Tether и няколко други издатели на стабилни монети блокираха крипто портфейли, свързани с известната севернокорейска хакерска група Lazarus Group.