Home

Банките в САЩ започват да се подготвят за криза

04.10.2023 16:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Банките в САЩ започват да се подготвят за криза

Акциите на банките са изправени пред потенциални годишни загуби поради забележителното покачване на лихвените проценти, като DBRS Morningstar съобщи, че резервите на сектора са достигнали най-високата си стойност от три десетилетия насам.

След съобщението на Федералния резерв през септември, което предполага продължителен период на по-високи лихвени проценти, банковите акции изпитват засилен натиск от продажби. Това доведе до забавяне на тазгодишното рали на фондовия пазар и до възобновяване на значителната разпродажба на пазара на държавни ценни книжа на стойност около $25 трилиона.

Непрекъснатото нарастване на доходността се отразява неблагоприятно на банките, особено защото намалява стойността на портфейлите, съдържащи дълг с по-нисък купон, емитиран през периоди с по-ниски лихвени проценти. Също така банките често притежават значителна експозиция към заеми за търговски имоти, чието рефинансиране може да се окаже трудно, ако лихвените проценти останат високи за продължителен период от време.

По данни на FactSet финансовият сектор на индекса S&P 500 и Financial Select Sector SPDR ETF XLF са се понижили с 5.5% през 2023 г. Въпреки тези предизвикателства нивата на резервите на банковия сектор показват, че кредиторите се подготвят за потенциално влошаване на кредитите и увеличаване на загубите в случай на рецесия.

Анализаторите на DBRS Morningstar Ерик Чан и Майкъл Дрискол отбелязаха, че въпреки повишаването на лихвените проценти секторът укрепва резервите си. Те смятат, че макар кредитните загуби да продължават да нарастват, банковите реформи, осъществени след световната финансова криза от 2007-2008 г., са подготвили сектора да устои на евентуални икономически сътресения.

Неотдавнашната разпродажба на банкови акции, особено на регионални играчи, беше ясно изразена, като SPDR S&P Regional Banking ETF KRE спадна с около 32% за годината. Сривът на Silicon Valley Bank през март също породи опасения за по-широка банкова криза.

Фед реагира, като създаде механизъм за спешно кредитиране, за да осигури на банките ликвидност, като по този начин предотврати принудителната продажба на активи и засили доверието в банковия сектор.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Основателят на Cardano ще се срещне с президента на Аржентина

Чарлз Хоскинсън, основател на Cardano, ще се срещне с президента на Аржентина Хавиер Милей през октомври, за да обсъди ролята на блокчейн в оформянето на бъдещите икономики.

19.09.2024 21:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Ще има ли други понижения на лихвите от страна на Фед?

На 18 септември Федералният резерв на САЩ направи забележителен ход, намалявайки лихвените проценти с 50 базисни пункта, с което постави началото на нов цикъл на облекчаване.

19.09.2024 20:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

Стабилността на цената на Биткойн е от решаващо значение за миньорите

Биткойн миньорите може да отчетат GAAP нетна печалба през това тримесечие, ако цената на Биткойн остане над $62,000 до края на месеца.

19.09.2024 19:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Binance отчита 40% ръст на институционалните инвеститори

Според главния изпълнителен директор Ричард Тенг интересът към Binance от страна на институционални и корпоративни инвеститори рязко се е увеличил с 40% през тази година.

19.09.2024 18:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.