Акциите на банките са изправени пред потенциални годишни загуби поради забележителното покачване на лихвените проценти, като DBRS Morningstar съобщи, че резервите на сектора са достигнали най-високата си стойност от три десетилетия насам.
След съобщението на Федералния резерв през септември, което предполага продължителен период на по-високи лихвени проценти, банковите акции изпитват засилен натиск от продажби. Това доведе до забавяне на тазгодишното рали на фондовия пазар и до възобновяване на значителната разпродажба на пазара на държавни ценни книжа на стойност около $25 трилиона.
Непрекъснатото нарастване на доходността се отразява неблагоприятно на банките, особено защото намалява стойността на портфейлите, съдържащи дълг с по-нисък купон, емитиран през периоди с по-ниски лихвени проценти. Също така банките често притежават значителна експозиция към заеми за търговски имоти, чието рефинансиране може да се окаже трудно, ако лихвените проценти останат високи за продължителен период от време.
По данни на FactSet финансовият сектор на индекса S&P 500 и Financial Select Sector SPDR ETF XLF са се понижили с 5.5% през 2023 г. Въпреки тези предизвикателства нивата на резервите на банковия сектор показват, че кредиторите се подготвят за потенциално влошаване на кредитите и увеличаване на загубите в случай на рецесия.
Анализаторите на DBRS Morningstar Ерик Чан и Майкъл Дрискол отбелязаха, че въпреки повишаването на лихвените проценти секторът укрепва резервите си. Те смятат, че макар кредитните загуби да продължават да нарастват, банковите реформи, осъществени след световната финансова криза от 2007-2008 г., са подготвили сектора да устои на евентуални икономически сътресения.
Неотдавнашната разпродажба на банкови акции, особено на регионални играчи, беше ясно изразена, като SPDR S&P Regional Banking ETF KRE спадна с около 32% за годината. Сривът на Silicon Valley Bank през март също породи опасения за по-широка банкова криза.
Фед реагира, като създаде механизъм за спешно кредитиране, за да осигури на банките ликвидност, като по този начин предотврати принудителната продажба на активи и засили доверието в банковия сектор.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.