Според неотдавнашно съобщение на Базелския комитет за банков надзор от международните банки вече се изисква да предоставят както количествени, така и качествени данни за участието си в дейности, свързани с криптовалути.
Тези нови насоки са в допълнение към вече определените от комитета значителни капиталови изисквания, насочени към обезкуражаване на банките да държат криптовалути като Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) без подходяща подкрепа.
Забележително е, че този ход идва в отговор на неотдавнашните предизвикателства, с които се сблъскаха свързани с криптовалути кредитори като Signature Bank и Silicon Valley Bank.
Тези предложени разпоредби, чието прилагане е предвидено за 2025 г., задължават банките да разкриват качествени данни за своите операции, свързани с крипто, както и количествени данни за експозицията си към криптоактиви, заедно със съответните капиталови и ликвидни предпоставки.
Комитетът, свързан с Банката за международни разплащания със седалище в Базел, Швейцария, подчерта, че стандартизираните формати за оповестяване ще насърчат пазарната отчетност и ще спомогнат за изравняване на информационните условия между банките и пазарните участници.
Тези планове бяха предизвестени от комитета преди две седмици. Комитетът, който установи стандартите за конвенционалните финансови институции, за да предотврати повторение на финансовата криза от 2008 г., в момента търси обратна връзка по тези предложения до януари 2024 г.
След неотдавнашните регулаторни сътресения в Binance обемите на търговия в Coinbase отбелязаха значителен ръст. Едновременно с този скок се наблюдаваше и значителен ръст в цената на акциите на компанията.
Налагането на ограничения върху чиповете и санкциите, насочени към китайските компании за изкуствен интелект, нанесоха значителен удар върху напредъка на страната в областта на изкуствения интелект.
Икономиката на Канада се сблъска с неочакван неуспех през третото тримесечие, разкривайки спад на годишна база от 1.1%, както стана ясно от последните данни, което е далеч от рецесия, но показва спъващ се растеж преди предстоящото решение за лихвените проценти.
В разгара на стремежа на алианса БРИКС да се откаже от зависимостта си от щатския долар икономистът Питър Шиф направи забележителна прогноза за бъдещето на валутата.