Биткойн кара най-големите банки в света да изглеждат безсмислени, благодарение на нови данни, показващи възвращаемостта на техните акции.
Според Messari, от 2014 г. доходността на Deutsche Bank е паднала с 98,9% срещу Биткойн.
Пострадалата германска институция, която тази седмица започна масови съкращения на персонала, които ще засегнат 18,000 души, се справи най-зле от всички банки.
Следващата е Wells Fargo, която успя да спадне с 95.3%, следвана от Morgan Stanley и Citigroup съответно с 92.9% и 92.2%.
Bank of America достигна 90,4%, а най-добре се представя JPMorgan, най-голямата американска банка, която отбеляза спад с 89,5% в BTC.
„Казват, че картина струва хиляда думи“, коментира изследователят на Messari, Джак Пърди, докато публикува тази констатация в Twitter.
Банките продължават да усещат натиска на фона на глобалната нестабилност и свързаното с нея повишение на цените на криптовалутите през 2019 г. В индустрията прониква чувство на безпокойство след обявяването на Libra от Facebook, която може да създаде нови начини за заобикаляне на банковата система.
Китайската централна банка стана последната институция, която обяви създаването на собствена цифрова валута тази седмица, като официални лица потвърдиха, че това е в пряк отговор на Libra.
В същото време новите данни от САЩ показват, че рискът най-голямата световна икономика да се свлече в рецесия е на най-високата си стойност от финансовата криза от 2008 г. насам.
Статистиката е получена благодарение на Федералния рецесионен индекс в Ню Йорк, който журналистът на Bloomberg Трейси Алоуей възпроизвежда в социалните медии.
По време на сесия за въпроси и отговори тази седмица, Европейската централна банка (ЕЦБ) описа Биткойн като ”не-валута”, твърдейки, че е твърде непредсказуема, за да я добави към собствените си резерви.
“Биткойнът не е валута, а по-скоро актив и то много волатилен”, отговори главният икономист на банката Филип Лейн.
ЕЦБ традиционно е имала консервативно виждане за криптовалутите, като в специален доклад от май твърди, че нейното въздействие върху икономиката е незначително.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.
Strategy, компанията, фокусирана върху Биткойн, по-рано известна като MicroStrategy, временно е спряла редовните си покупки.
Испанският банков гигант BBVA разшири своите дигитални услуги, като въведе в приложението си търговия и попечителство на Биткойн и Етериум за индивидуални клиенти.