В неотдавнашната си статия Reuters съобщи, че Японската централна банка (BOJ) е започнала проучване на възможността за създаване на своя собствена CBDC (дигитална валута на централната банка).
Експериментите на BOJ с дигиталната йена
BOJ следва стъпките на други централни банки по света. Китайската централна банка (PBOC) е лидер в тези дейности досега, тъй като тя работи по дигиталния юан от 2015 г. насам и от миналата година изпробва CBDC в Китай.
Федералният резерв също обмисля да се придвижи в тази посока, както и ЕЦБ, и централните банки на други държави.
Според Reuters първият етап от тези експерименти ще продължи до март следващата година. Той ще бъде фокусиран върху тестове, свързани с възможността за пускане, разпространение и осребряване на дигиталната йена.
По време на втората фаза през следващата година акцентът ще бъде повече върху подробните функции на CBDC, например определяне на ограничения за размера на отделните притежания на дигиталния аналог на йената за потребителите.
BOJ също така очаква стартирането на пробна програма за тестване на валутата за доставчици на платежни услуги и потребители в Япония, според изпълнителния директор на BOJ, Шиничи Учида.
Той заяви, че в момента банката не планира да издаде своя CBDC. BOJ обаче намира за необходимо да започне да експериментира в тази област.
По-рано The Japanese Times заявиха, че Японската централна банка планира да пусне собствена криптовалута до 2023 г.
Що се отнася до други централни банки, наскоро ръководителят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви в интервю, че пускането на дигитално евро може да отнеме четири години или може би повече.
За разлика от Биткойн или друга криптовалута, дигиталните валути, емитирани от централните банки, са под пълния контрол на държавата и основно са фиатни валути в дигитална форма.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.