На 7 юли Банката за международни разплащания (BIS) представи рамка за сигурност, чиято цел е да подпомогне централните банки в разработването на сигурни дигитални валути.
Признавайки бъдещото значение на дигиталните валути на централните банки (CBDC) като „критична национална инфраструктура„, BIS наблегна на потенциалното въздействие на кибератаките върху такива системи.
Пробивите в системите на CBDC могат да подкопаят доверието и увереността както в самата CBDC технология, така и в централната банка и в цялата финансова система. Както подчертава BIS, последиците от хакерски пробив в CBDC могат да достигнат до репутационни, оперативни и дори правни последици.
В светлината на неотдавнашния анализ на блокчейн атаките в рамките на сектора на децентрализираните финанси (DeFi), BIS установи пропуски в съществуващите техники за моделиране на заплахите. Това предполага, че CBDC, особено тези, които използват технологията на дигиталния регистър (DLT), може да не са адекватно защитени срещу тактиките, използвани от нападателите в DeFi пространството.
За да се справи с тези пропуски и да намали рисковете, свързани с пробиви в CBDC, BIS разработи цялостна рамка, наречена Polaris, която се състои от седем стъпки. Рамката има за цел да насочва централните банки в техните инициативи за CBDC и подчертава значението на киберсигурността и устойчивостта за поддържане на общественото доверие.
Следва да се отбележи, че много централни банки и правителства са предпазливи по отношение на използването на DLT технологии в своите проекти за CBDC поради свързаните с това рискове. Например създателите на дигиталната лира, известна като „Britcoin“ посочиха, че техният CBDC може да не се основава на блокчейн. По същия начин китайският дигитален юан не използва DLT.
Рамката Polaris ще позволи на централните банки да разпознаят променящия се пейзаж на киберзаплахите около CBDC. Тя ще ги насочва при възприемането на нови технологии за поддръжка и защита на техните системи за CBDC.
Освен това рамката подпомага паричните власти в разбирането на съществуващите им възможности, които могат да бъдат използвани за CBDC системата, като същевременно идентифицира областите, които изискват по-нататъшно развитие.
В крайна сметка рамката дава възможност на централните банки да идентифицират и внедрят нови възможности, за да осигурят сигурно функциониране на CBDC.
BIS подчерта, че рамката Polaris служи за отправна точка и ще бъде периодично актуализирана, за да остане актуална с оглед на възникващите рискове и заплахи за системите CBDC.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.