НАЧАЛО Биткойн

Байдън налага тежки санкции на Русия – Bitcoin се връща над $38,000

25.02.2022 1:23 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Байдън налага тежки санкции на Русия – Bitcoin се връща над $38,000

САЩ ще блокират пет от най-големите руски банки и ще замразят всички активи, които притежават в Америка, на стойност над $1 трилион, каза президентът Джо Байдън на пресконференция в четвъртък.

Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън наложи подобни санкции по-рано в четвъртък, замразявайки активите на всички големи руски банки. Той също така ги отряза от финансовите пазари на Обединеното кралство, съобщи Associated Press

Премиерът също така се стреми да забрани на руските компании и руското правителство да набират пари на пазарите на Обединеното кралство, мярка, която Байдън повтори в пресконференцията си.

Блокадата е част от поредица от санкции, за които лидерите на САЩ и Г-7 се споразумяха, за да се опитат да ограничат по-нататъшните движения на руския президент Владимир Путин, след като той нареди на войските си да влязат в Украйна – ескалация на по-слабите санкции, наложени по-рано тази седмица.

Байдън каза, че въпреки множеството доклади, сочещи вероятното изхвърляне на Русия от международната платежна система Swift, в момента няма планове да се предприемат такива мерки. 

Забележките на американския лидер противоречат на мнението на Джонсън, като той настоява “много силно” Русия да бъде премахната от платежната система Swift, според доклад на Financial Times от четвъртък.

Санкциите, които наложихме, надхвърлят Swift”, каза Байдън.

Въпреки че не е отстранил Русия от Swift, Байдън каза, че лидерите на САЩ и Г-7 са съгласни да “ограничат способността на Русия да прави бизнес в долари, евро, паунди и йени”.

Bitcoin се завърна над $39,000 в бързо рали след коментарите на Байдън, след като падна под $34,000 в четвъртък сутринта.

Байдън добави, че САЩ също се насочват към руската търговия в опит да “отрежат половината от руския високотехнологичен внос”, като по този начин накърняват достъпа на страната до продукти и технологии.

Нахлуването на Русия в Украйна доведе до “пълен разрив” в отношенията между страната и САЩ, каза Байдън.

Икономическите санкции и доставки са всичко, което САЩ ще предоставят на Украйна в момента, тъй като според Байдън страната ще включи войски само “ако Русия влезе в страните от НАТО”.

САЩ изпратиха и ще изпратят допълнителни войски в страни от НАТО близо до Украйна, каза Байдън.

Наложените санкции се стремят да ограничат способността на Русия да търгува в международен план.

Съществува обаче съмнение относно ефективността на западните санкции, тъй като алтернативните платежни линии като Bitcoin и криптовалутите стават все по-широко използвани и потенциално се появяват като нови инструменти за руснаци и милиардери, съобщава Bloomberg.

Bitcoin контрастира с традиционните платежни системи, тъй като вижда и третира всички потребители еднакво, което го прави мощен инструмент за тези, които са под наблюдението на тоталитарен режим например. Въпреки това, като инструмент, той може да бъде използван и от нации, санкционирани от западните платежни релси.

Нито диктаторите, нито активистите за правата на човека няма да се сблъскат с цензура в мрежата на Bitcoin”, каза Матю Сигъл, ръководител на изследването на дигиталните активи в инвестиционния мениджър VanEck, пред Bloomberg.

Прочети Още: Крипто общността реагира на руската инвазия в Украйна

Тъй като руските финансови институции са санкционирани и възпрепятствани да правят бизнес с чужди държави, гражданите може да се окажат в капан, тъй като способността им да изпращат и получават пари е силно ограничена.

Вероятно още по-тревожна е ситуацията в Украйна, където централната банка в четвъртък временно спря валутния пазар на страната, наложи ограничения за теглене на пари в брой и забрани издаването на чуждестранна валута за широката общественост, след като нацията обяви военно положение, съобщава The Wall Street Journal.

В геополитическо събитие, при което световните лидери търсят повече влияние и власт, гражданите обикновено поемат разходите. В днешния свят паричните проблеми стават по-очевидни, тъй като и нападателите, и атакуваните първо прибягват до финансовата система – или за да ограничат, или да потърсят убежище.

Bitcoin е спасителен сал за всички подложени на парични ограничения по целия свят, независимо от позицията, в която се намират според глобалната геополитика. Децентрализираната платежна система позволява на всеки да поддържа способността си да извършва транзакции с парична стойност на регионално или международно ниво, като е имунизиран срещу политически влияния, засягащи традиционните системи.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Dogecoin и един изненадващ алткойн надминаха Биткойн по тази метрика

През последните месеци се наблюдаваше значителен ръст както на Биткойн, така и на алткойните, като през март BTC достигна нов исторически връх (ATH).

04.05.2024 0:00 1 мин. четене

Block на Джак Дорси ще купува Биткойн всеки месец

Съоснователят на Twitter Джак Дорси обяви, че неговата компания за финансови технологии Block планира да отделя 10% от брутната си печалба от Биткойн продукти за закупуване на BTC всеки месец.

03.05.2024 23:00 1 мин. четене

Джак Дорси защитава политиките на Block на фона на обвиненията срещу компанията

По време на разговора за приходите на Block Inc. за първото тримесечие главният изпълнителен директор Джак Дорси засегна възможността за разследване от страна на Министерството на правосъдието.

03.05.2024 22:00 1 мин. четене

Страхът отново обвзема пазарите на Биткойн и криптовалутите – какво да следим

След впечатляващото рали, което достигна връхната си точка с рекордна цена в средата на март, водещата криптовалута, Биткойн, претърпя значителна корекция, което доведе до спад в инвеститорското доверие. Този внезапен обрат може да се отдаде на комбинация от фактори, като “Индексът на страха и алчността” изигра важна роля.

03.05.2024 21:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.