Известни фигури в крипто общността коментираха инвазията на Русия в Украйна.
“Да го д**а войната”, пише Бари Силбърт, главен изпълнителен директор на Digital Currency Group, най-голямата компания за управление на цифрови активи в САЩ.
Fuck war
— Barry Silbert (@BarrySilbert) February 24, 2022
Сам Банкман-Фрийд, главен изпълнителен директор на крипто борсата FTX, също се включи, споделяйки своите мисли “за крипто, Украйна и акции”.
Банкман-Фрийд отбеляза, че цената на Bitcoin се е сринала заедно с акциите, като твърди, че “ако светът стане по-скапан, хората имат по-малко свободни пари” и че те на практика “продават BTC – заедно с акции и т.н. – за да плащат за война”.
Той добави, че ситуацията вероятно е дестабилизираща за източноевропейските валути и техните финансови системи, което предполага, че те може да потърсят алтернативни варианти.
“Ако бяхте в Украйна в момента, къде бихте се доверили на парите си?” добави той.
Но Банкман-Фрийд подчерта, че финансовото въздействие на конфликта не трябва да засенчва това, което се случва в реалния живот. Войната е “наистина лоша за света”, каза той.
“Майната му на всички тези ценови неща. Излезте навън и направете нещо хубаво за някого.”
2) NOT FINANCIAL ADVICE
And more importantly, there might be war. That’s really bad for the world. Fuck all this price stuff. Go outside and do something nice for someone.
––
Seriously, do something nice. The world could use it.
I’ll wait.
––
— SBF (@SBF_FTX) February 24, 2022
Както отрази CryptoDnes, съоснователят на Ethereum Виталик Бутерин също осъди инвазията.
“Много съм разстроен от решението на Путин да се откаже от възможността за мирно решение на спора с Украйна и вместо това да влезе във война”, пише Бутерин, подчертавайки, че инвазията на Русия в Украйна “е престъпление както срещу украинския, така и срещу руския народ”.
“Слава на Украйна!” Бутерин добави, визирайки историческия национален поздрав на Украйна и официалния поздрав на въоръжените сили на Украйна.
Руският президент Владимир Путин излезе на живо по националната телевизия, за да обяви военна операция срещу Украйна, твърдейки, че действието е необходимо за “защита” на рускоговорящите хора, живеещи в страната.
Веднага след появата на Путин по телевизията се съобщава, че експлозии са били чути в Киев и други части на Украйна, включително големите градове Харков, Одеса и Днепър, както и град Мариупол, разположен точно на линията с подкрепени от Русия сепаратистки сили.
Прочети Още: Ето кои са двата сценария за Bitcoin (BTC) в близкото бъдеще
Новината за военните действия на Русия срещу Украйна доведе до понижаване на цените на криптовалутите заедно с традиционните финансови пазари.
Според CoinMarketCap, Bitcoin (BTC) е намалял с 6.7% през последните 24 часа и в момента се търгува около $35,800.
Много големи дигитални активи, включително Ethereum, BNB, XRP, Solana и Cardano, отчитат двуцифрени загуби.
“Не разбирам съвсем хората, които сега влизат в Twitter, за да публикуват как войната дава възможност да се купи спадът”, каза Штерингард, добавяйки, че хората не трябва да се фокусират върху цените на криптовалутите, когато животът на хората е заложен на карта.
“Какви биткойни, какви акции, просто се събудете, войната е пред вратите ви!”
Украинските неправителствени организации, предоставящи финансова помощ на военните сили на страната, виждат нарастващ брой дарения, направени в криптовалути.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.