Комисията по ценните книжа (SC) на Малайзия нареди на Huobi Global Limited да прекрати дейността си в страната поради нерегистрираната си дейност като крипто борса.
SC предприе действия срещу Huobi и нейния главен изпълнителен директор Леон Ли за участие в незаконни дейности в Малайзия.
В понеделник регулаторът заяви, че това решение е взето поради опасения относно спазването на местните разпоредби от страна на платформата и защитата на интересите на инвеститорите.
Той подчерта, че оперирането на борса за дигитални активи без надлежна регистрация е нарушение съгласно член 7, параграф 1 от Закона за капиталовите пазари и услуги от 2007 г.
Комисията нареди на Huobi да деактивира уебсайта и мобилните си приложения в страната и да се въздържа от рекламиране пред малайзийски инвеститори.
Освен това SC посъветва малайзийските потребители на Huobi да изтеглят инвестициите си от платформата и да закрият сметките си. Регулаторният орган изрично е наредил на главния изпълнителен директор Леон Ли да гарантира спазването на тези директиви.
През октомври 2022 г. Huobi обяви продажбата на контролния си пакет акции на фонда за сливания и придобивания на About Capital Management, базирана в Хонконг инвестиционна компания.
Самоличността на контролиращия акционер не беше разкрита в съобщението на Huobi. По-рано обаче в докладите се намекваше, че Леон Ли търси купувач за своя дял от близо 60% в компанията, като минималната цена е $1 милиард.
Въпреки че имаше твърдения, че именно Джъстин Сън, който има значителна роля в борсата, е купувачът, то той продължава да отрича тези твърдения.
Действията на SC по принудително изпълнение съвпадат с усилията на Сън да съживи Huobi чрез листване на меме монети. Сън също така обвини по-малкия брат на Леон Ли, Вей Ли, че е получил милиони безплатни Huobi (HT) токени и е реализирал печалба от $7.45 милиона в този процес.
Сън настоя Уей да върне печалбата и да унищожи останалите токени, тъй като няма никакво участие в развитието на Huobi.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.
Пет големи банкови асоциации настояват Службата на валутния контрольор (OCC) да забави одобрението на нови национални тръстови банкови лицензи за компании за дигитални активи, включително Ripple, Fidelity Digital Assets, National Digital TR CO и First National Digital Currency Bank.