Австралия увеличава усилията си за регулиране на крипто сектора, за да подобри защитата на потребителите и да ограничи измамните практики.
Австралийската комисия по ценните книжа и инвестициите (ASIC) планира да задължи компаниите за криптовалути, включително борсите, да получат лицензи за финансови услуги съгласно Закона за корпорациите.
Тази инициатива е в отговор на нарастващата загриженост относно измамите и необходимостта от цялостен надзор на бързо развиващия се пейзаж на дигиталните активи. Комисарят на ASIC Алън Къркланд подчерта, че Биткойн и Етериум са класифицирани като финансови продукти съгласно закона, което означава, че много свързани с криптовалутите субекти ще се нуждаят от лицензи, за да работят законно в Австралия. Актуализираните насоки, изясняващи класификацията на различните крипто токени, се очакват до ноември 2024 г.
Къркланд подчерта значението на тези лицензионни изисквания за безопасността на потребителите и за борба с пазарните злоупотреби. Новите разпоредби имат за цел да установят строги стандарти за прозрачност и спазване на правилата за борба с прането на пари, създавайки по-сигурна среда за инвеститорите и същевременно позволявайки отговорни иновации в крипто пространството.
Необходимостта от такива мерки бе подчертана от ръста на измамните дейности, като през миналата година ASIC затвори около 7,300 фалшиви уебсайта, 615 от които бяха свързани с крипто измами. Освен това Австралийската комисия за защита на конкуренцията и потребителите (ACCC) съобщи, че над половината от рекламите, свързани с криптовалути, са били подвеждащи.
Тъй като през 2023 г. измамите ще доведат до загуби за австралийците в размер на около $1.3 милиарда, ефективното регулиране е от решаващо значение. Тъй като Австралия се подготвя за значителни правни реформи, както потребителите, така и участниците в индустрията трябва да се адаптират към нов пейзаж на съответствие, насочен към насърчаване на иновациите, като същевременно се сведат до минимум рисковете.
Coinbase обяви плановете си да извади от списъка на Европейската икономическа зона (ЕИП) някои стабилни монети до края на годината в очакване на по-строгите разпоредби в региона.
Турските инвеститори следят отблизо темата за данъчното облагане на криптовалутите, но министърът на финансите Мехмет Шимшек даде да се разбере, че в момента не се разглеждат данъци върху крипто и акциите.
Популярната крипто борса Gemini ще закрие всички канадски сметки до края на 2024 г., предоставяйки на клиентите 90-дневен срок за изтегляне на активите си.
Японската агенция за финансови услуги (FSA) се подготвя да преразгледа своите крипто правила с цел да създаде по-благоприятна за инвеститорите среда до 2025 г., според доклад на Bloomberg от 25 септември.