Турция е взела решение да не въвежда данъци върху печалбите от търговия с акции и криптовалути, както потвърди вицепрезидентът Джевдет Йълмаз в неотдавнашно интервю за Bloomberg.
Той подчерта, че не се планират нови данъчни мерки през 2024 г., което облекчава инвеститорските притеснения.
Йълмаз обясни, че темата за данък върху акциите е била обсъждана и преди, но вече не е на дневен ред. Вместо това правителството планира да усъвършенства съществуващите данъчни стимули като част от икономическата си стратегия.
Първоначалното предложение за облагане на печалбите на фондовата борса бе посрещнато с широка критика, особено от страна на търговците на дребно, които използват акциите като средство за предпазване от инфлация. След обществения отзвук министърът на финансите Мехмет Шимшек спомена през юни, че въпросът ще бъде преразгледан в бъдеще.
Коментарите на Йълмаз могат да осигурят известна утеха за инвеститорите, особено след като обемите на търговията на основната фондова борса в Турция са намалели значително – от $4 милиарда в началото на тази година до $2.3 милиарда през миналия месец.
Приоритет на правителството остава преструктурирането на публичните финанси, като целта е намаляване на инфлацията от сегашните 52% до едноцифрено число в рамките на три години, на фона на предизвикателствата, породени от средствата за възстановяване след земетресението и предизборните разходи.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.