Турция е взела решение да не въвежда данъци върху печалбите от търговия с акции и криптовалути, както потвърди вицепрезидентът Джевдет Йълмаз в неотдавнашно интервю за Bloomberg.
Той подчерта, че не се планират нови данъчни мерки през 2024 г., което облекчава инвеститорските притеснения.
Йълмаз обясни, че темата за данък върху акциите е била обсъждана и преди, но вече не е на дневен ред. Вместо това правителството планира да усъвършенства съществуващите данъчни стимули като част от икономическата си стратегия.
Първоначалното предложение за облагане на печалбите на фондовата борса бе посрещнато с широка критика, особено от страна на търговците на дребно, които използват акциите като средство за предпазване от инфлация. След обществения отзвук министърът на финансите Мехмет Шимшек спомена през юни, че въпросът ще бъде преразгледан в бъдеще.
Коментарите на Йълмаз могат да осигурят известна утеха за инвеститорите, особено след като обемите на търговията на основната фондова борса в Турция са намалели значително – от $4 милиарда в началото на тази година до $2.3 милиарда през миналия месец.
Приоритет на правителството остава преструктурирането на публичните финанси, като целта е намаляване на инфлацията от сегашните 52% до едноцифрено число в рамките на три години, на фона на предизвикателствата, породени от средствата за възстановяване след земетресението и предизборните разходи.
Русия насърчава партньорите си от БРИКС да създадат финансова система, независима от западни институции като Международния валутен фонд (МВФ).
На 10 октомври Комисията за финансови услуги (FSC) на Южна Корея обяви създаването на Комитет за виртуални активи, чиято цел е да разгледа възможностите за одобрението на борсово търгувани фондове за криптовалути (ETF).
Криптовалутите продължават да набират популярност, особено сред по-младите инвеститори.
В резултат на скорошен пробив в системите на Fidelity Investments са били компрометирани личните данни на над 77,000 клиенти, стана ясно от подадена на 9 октомври жалба до главния прокурор на щата Мейн.